Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Matura za Tobą, ale nie wiesz co robić dalej? Zastanawiasz się jakie masz możliwości? Nasze porady na pewno pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Matura i co dalej?

Studia czy praca?

Pierwszym wyborem, którego musisz dokonać to decyzja o tym czy chcesz studiować, czy też jednak od razu spróbujesz podjąć pracę. Rozważając za i przeciw postaraj się potraktować to jako inwestycję i zastanów się co byś chciał robić za 5-10 lat.

Co prawda wczesne rozpoczęcie kariery zawodowej pozwoli Ci zdobyć doświadczenie, jednak należy zastanowić się nad przyszłością i nie warto od razu po ukończeniu szkoły średniej rezygnować z dalszego kształcenia. Znaczna część specjalistycznych zawodów oraz praca na wyższych szczeblach wielu ścieżek kariery mogą stać się dla Ciebie niedostępne.

Właśnie z tego powodu lepiej uzyskać wyższe wykształcenia od razu. Nie warto zwlekać z rozpoczęciem studiów, ponieważ dużo lepiej płynnie przejść od nauki w szkole średniej do kształcenia na studiach, gdy jeszcze jesteśmy przyzwyczajeni do uczenia się. Wiele osób, które czekają z podjęciem decyzji przez wiele lat traci zapał i tym samym przekreśla swoje szanse na wyższe wykształcenie i wszystkie profity z tym związane.

Nie zapominaj równiez o tym, że wykształcenie ma wpływ na zarobki. Uzyskując dyplom uczelni wyższej dajesz sobie szansę na dużo lepszą przyszłość.

Dokonując wyboru kieruj się swoimi zainteresowaniami

Pamiętaj, że wszystkie decyzje związane ze studiowaniem najlepiej podejmować na bazie tego, co Ciebie interesuje. Oceń, w czym czujesz się najmocniejszy. Jesteś humanistą, czy też może bliżej Ci do przedmiotów ścisłych? Nie kieruj się jedynie wynikami jakie osiągasz, ale tym co sprawia Ci przyjemność i w czym chciałbyś się dalej rozwijać.

Jako że ilość dostępnych kierunków, na których możemy studiować przyprawia o zawrót głowy, najlepiej jest mierzyć siły na zamiary i znając swoje mocne strony iść za ciosem również w wyborze kierunku studiów.

Humaniści najlepiej odnajdą się na kierunkach takich jak: Filologia, Filologia Polska, Pedagogika, Logopedia, czy też Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Jeżeli twoje zainteresowanie są bardziej związane z przedmiotami ścisłymi, to na pewno zainteresują Ciebie takie kierunki jak: Informatyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Budownictwo, czy też Ekonomia lub Administracja.

Co jeżeli matura nie pójdzie po naszej myśli?

Nie załamuj się jeżeli wynik jest trochę niższy niż oczekiwałeś. Część uczelni ma określone progi punktowe i na pewno dobrze zdana matura pomaga w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Nie wszystko jednak stracone. Są uczelnie, które nie mają określonych progów punktowych, abyś mógł dostać się na studia.

Przykładem jest Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu. Wystarczy, że zdobędziesz na maturze 30 procent, a będziesz mógł zostać jej studentem.

Gdzie studiować?

Decyzja o tym, gdzie studiować jest kluczowa. Dokonując wyboru kieruj się przede wszystkim praktycznością kształcenia oraz tym, aby wybrana uczelnia umożliwiła Ci wykorzystanie czasu studiów na jak najlepsze przygotowanie się do pracy w wybranym zawodzie.Zwróć uwagę na czas trwania praktyk studenckich, ponieważ to bezpośrednio przekłada się na możliwość zdobycia doświadczenia w zawodzie już w czasie studiów.

Sprawdź czy wybrana uczelnia daje Ci możliwość połączenia studiów z pracą. Studia popołudniowe i zaoczne są idealnym wyborem dla osób chcących jednocześnie studiować i pracować.

Decydując o wyborze uczelni kieruj się również tym, co może Ci ona zaoferować poza wiedzą i praktyką. Wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus+, rozwijanie swoich pasji w kołach naukowych i sekcjach sportowych, czy też duża ilość wydarzeń uczelnianych to rzeczy, na które również należy zwrócić uwagę, gdy będziesz podejmował tak ważną decyzję.

Studiuj w ANS w Elblągu- rekrutacja na Rok Akademicki 2023/2024 rusza 31 maja!

31 maja rusza rekrutacja na studia w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. W ANS w Elblągu stawiamy na praktyczność kształcenia i dajemy Ci szansę rozwijania swoich pasji.

Duża ilość praktyk, wykładowcy praktycy oraz kierunki studiów dopasowane do potrzeb rynku są gwarantem satysfakcjonującej pracy po studiach.  Możemy Ci zaoferować darmowe studia dzienne oraz popołudniowe. Mamy również bogatą ofertę studiów zaocznych. Studia te są idealne dla osób pracujących i łączą praktyczność kształcenia z wygodą studiowania.

Jeśli nie masz pewności jaki kierunek wybrać lub chcesz uzyskać informacje dotyczące studiów w ANS w Elblągu sprawdź naszą ofertę, bądź skontaktuj się z nami przez e-mail: Turn on Javascript!.

Przewiń do góry