Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Trwa właśnie rekrutacja do szkół wyższych. Wielu maturzystów wybrało już swoją uczelnię, nie wszyscy jednak dostaną się na upatrzony kierunek studiów. Co zrobić gdy, zebrana liczba punktów na świadectwie maturalnym nie jest imponująca? Czy każda osoba, która zdała maturę na 30 proc. może zostać studentem?

Czy zdana matura wystarczy, aby dostać się na studia?

Jakie wymagania - progi punktowe

Progi punktowe na studia 2022 to główny temat rozmów wśród tegorocznych maturzystów. Wielu maturzystów zadaje sobie pytanie: "Czy uda mi się dostać na studia?". Wymagana liczba punktów w wielu przypadkach dowodzi, że zdobycie indeksu wcale nie jest takie proste. Mowa m.in. o studiach medycznych czy o wybranych kierunkach technicznych lub humanistycznych, gdzie o miejsce walczy nawet kilkanaście osób.

Słaba matura. Co dalej?

Dobry wynik z matury pomaga w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Co jednak z kandydatami, którym egzamin dojrzałości nie poszedł? Na szczęście, są uczelnie, które nie narzucają minimalnego progu, od którego przyjmują na dany kierunek studiów. Podstawowym warunkiem przyjęcia na studia jest zdana matura.

Przykładem może tu być Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu. Jak czytamy w zasadach rekrutacjiNie ma ustalonego dolnego pułapu, od którego chętni są przyjmowani. (Ograniczenie wynika jedynie z limitu miejsc). To, czy zostanie się przyjętym, zależy od miejsca w rankingu tzn. osoby, które uzyskują więcej punktów z przedmiotów branych pod uwagę konkursie świadectw, są wyżej itd. W jednym roku konkretna ilość punktów może dać na przykład miejsce dwunaste, w drugim roku dwudzieste. Zależy to od poziomu wyników maturalnych chętnych na konkretny kierunek w danym roku.”.

Rekrutacja na studia nadal trwa, więc każda osoba, która zdała maturę na minimum 30 procent może zostać jej studentem.

Przewiń do góry