Wyższe wykształcenie to większe pieniądze? Sprawdź jak ukończenie studiów wpływa na zarobki!
Myślisz o pójściu na studia, jednak nie masz pewności czy wyższe wykształcenie przełoży się na większe zarobki? Wahasz się pomiędzy zdobywaniem wiedzy na studiach, a pracą i nabywaniem doświadczenia? W poniższym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Doświadczenie czy wykształcenie?
Osoby kończące szkołę średnią stają przed wyborem - praca czy studia? Doświadczenie czy wykształcenie? Obie te rzeczy są niezwykle ważne. Musisz jednak wiedzieć, że jedno nie wyklucza drugiego.
Pamiętaj, że idąc na studia odbywać będziesz praktyki zawodowe, w trakcie których zdobędziesz tak niezbędne doświadczenie. Podczas praktyk doskonalić będziesz swoje umiejętności i wykorzystywać je wykonując zadania, które na pewno zaprocentują w przyszłej pracy. Właśnie z tego powodu oraz wielu możliwości połączenia pracy ze studiami, warto zdecydować się na kontynuowanie nauki i zdobycie wyższego wykształcenia.
Jednak czy ukończenie studiów przełoży się na wyższe zarobki?
Większe zarobki po studiach?
Zdecydowanie tak! Jak pokazują statystyki Ekonomicznych Losów Absolwentów, osoby po studiach mogą zarobić znacznie więcej od tych, które nie posiadają wyższego wykształcenia.
Ponadto posiadanie dyplomu uczelni wyższej czyni z nas specjalistów w danej dziedzinie, co umożliwia nam podjęcie bardziej specjalistycznej pracy. Przekłada się to również na znacznie łatwiejsze znalezienie zatrudnienia.
Kolejnym atutem studiów jest to, że w wielu przypadkach otwierają nam drzwi do awansu, co w przyszłości przełoży się na jeszcze większe zarobki. Jednak o ich wielkości zadecyduje wiele czynników.
Wybór kierunku
Po pierwsze, bardzo ważne jest wybranie właściwego kierunku studiów. Aby nasz wybór kierunku zaprocentował należy przede wszystkim postawić na jego praktyczność oraz kierować się tym, co byśmy chcieli robić w przyszłości. Lata nauki powinny zaprocentować nie tylko posiadaniem wiedzy teoretycznej, ale również zdobyciem umiejętności praktycznych oraz niezbędnego na rynku pracy doświadczenia, które przełoży się na wysokość naszych zarobków.
Przykładem może być Informatyka. Jest to najczęściej wybierany kierunek studiów w Polsce. W ubiegłym roku ponad 30 tysięcy osób zdecydowało się studiować informatykę. Wpływ na tak duże zainteresowanie studiami informatycznymi ma właśnie wizja przyszłych, dużych zarobków. Płace absolwentów tego kierunku są nawet dwukrotnie wyższe niż średnie lokalne wynagrodzenie.
Wybór uczelni
Gdy już zdecydowaliśmy na jakim kierunku chcemy się kształcić musimy zdecydować, gdzie będziemy studiować. Wybór odpowiedniej uczelni może zaważyć na naszych przyszłych losach.
Musimy pamiętać, aby przy wyborze kierować się praktycznością kształcenia oraz tym, abyśmy mogli jak najlepiej wykorzystać czas studiów na przygotowanie się do przyszłej pracy. Znacząco zwiększymy swoje szanse na wyższe zarobki i szybkie znalezienie pracy, jeżeli będziemy posiadać również wiedzę praktyczną, a nie tylko czysto teoretyczną.
Doświadczenie zdobyte w czasie praktyk może przeważyć szalę na naszą korzyść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i umożliwić nam zdobycie upragnionej, dobrze płatnej pracy.
Źródła:
1. Ekonomiczne Losy Absolwentów - ela.nauka.gov.pl,
2. "Informacja o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki." - Ministerstwo Edukacji i Nauki.