Biblioteka (BU1) przy Al. Grunwaldzkiej w tzw. „małej czytelni” udostępnia dwa stanowiska dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu lub ruchu.

  • STANOWISKO KOMPUTEROWE Z PROGRAMEM POWIĘKSZAJĄCO-UDŹWIĘKOWIAJĄCYM SUPERNOVA zwanym czytnikiem ekranu - służy do powiększania obrazu i znaków wyświetlanych na ekranie monitora. Pozwala osobom słabo widzącym na samodzielną pracę z komputerem. Syntezatory mowy przetwarzają informację wizualną na mowę syntetyczną. Program Supernova łączy powiększenie, obsługę syntezy mowy i brajla w jednym programie. Rozpoznaje i czyta obiekty m. in. w programach Internet Explorer, MS Word, MS Excel. Umożliwia czytanie tekstów w języku polskim, angielskim i  niemieckim.
  • Klawiatura Big-Keys dzięki wyjątkowej konstrukcji, pomimo powiększonych klawiszy,  nie zajmuje więcej miejsca na biurku niż standardowa klawiatura komputerowa.
  • Mysz komputerowa Big Track dla osób z niedowładem rąk. Można ją obsługiwać całą dłonią lub stopą.

 

 

 

 

 

  • POWIĘKSZALNIK OPTYCZNY CZYTAJĄCY DLA OSÓB SŁABO WIDZĄCYCH DaVinci HD : wyświetlacz 24’’ LCD o wysokiej jakości obrazu, kamera HD powiększająca obraz do 77 razy, oprogramowanie OCR czytające oglądany tekst na głos po polsku i podświetlające czytane aktualnie wyrazy, możliwość wyświetlenia linii ułatwiających czytanie.

 

  • STOLIK O REGULOWANEJ BEZSTOPNIOWO WYSOKOŚCI BLATU- szczególnie polecany dla osób na wózkach inwalidzkich.

 

 

 

Czytelnia w Bibliotece (BU2) przy ul. Czerniakowskiej została wyposażona w biurko elektryczne FLEKSUS dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich z podnoszonym blatem i wcięciem - jedno stanowisko komputerowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo i słabowidzących  wraz z oprogramowaniem SuperNova, klawiaturą Dolphin Keyboard oraz myszą BIGtrack z gniazdami do przycisków.  Na drugim  stanowisku znajduje się powiększalnik przenośny z funkcją czytania wyposażony w tablet dla osób słabowidzących z możliwością odsłuchania czytanego tekstu typu Prodigi Connect 12 oraz lampka ze szkłem powiększającym Astra.  Czytelnia została dodatkowo wyposażona w krzesło rehabilitacyjne Business oraz fotel i sofę typu Racing do relaksu dla osób uczących się i pracujących w pozycji siedzącej.