Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Jako, że powoli zbliża się ten najważniejszy w życiu ucznia egzamin warto zadać sobie pytanie - co będzie na maturze w 2021 roku?

Warto też, abyś znał zmiany na maturze w roku 2021, które wynikają z trwającej pandemii koronawirusa.  

Powtórka do matury z języka polskiego - Matura 2021

CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM

W przypadku matury z języka polskiego pewne są dwie rzeczy. Po pierwsze uczeń będzie musiał zmierzyć się z rozumieniem czytanego tekstu. Bardzo wiele osób bagatelizuje przygotowania do tego elementu egzaminu ale należy wziąć pod uwagę, że do zdobycia jest 20 punktów, które później mogą zdecydować o pozytywnym wyniku matury.

Pamiętajcie o tym, że nauka czytania ze zrozumieniem nie jest skomplikowana i nawet nie zdając sobie z tego sprawy ćwiczycie ją na co dzień. Każdego dnia ucząc się w szkole przyswajacie oraz wyciągacie wnioski z czytanych tekstów oraz przerabianych tematów. Aby dodatkowo podszkolić swoje umiejętności w tym zakresie warto sięgnąć do arkuszy maturalnych z poprzednich lat i ćwiczyć ich rozwiązywanie. Należy zwracać szczególną uwagę na użyte w pytaniach słownictwo oraz odpowiadać na nie z użyciem tych słów kluczy.

ROZPRAWKA

Rozprawka to bodajże najważniejsza część egzaminu maturalnego. Do zdobycia jest 50 punktów, także jest o co walczyć. Najważniejszym elementem dobrze przygotowanej rozprawki na maturze jest właściwa analiza tekstu, który otrzymaliście na swoim arkuszu maturalnym.  Musicie również zwrócić uwagę na właściwe postawienie tezy oraz właściwy dobór argumentów, jak również o styl i kompozycję całości.

Najczęściej w zadaniu dotyczącym napisania rozprawki wystąpią trzy polecenia. Zostaniecie poproszeni o przeanalizowanie wybranego fragmentu oraz omówienie go w oparciu o postawiony problem, nawiązując zarówno do całości lektury z której pochodzi dany fragment oraz do innego tekstu kultury. Jest możliwe przygotowanie rozprawki bazując jedynie na danym fragmencie bez znajomości całości lektury, jednak wtedy łatwo o błędy które w skrajnych przypadkach mogą nawet zaważyć na całości punktacji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie tematy rozprawek były na maturach z języka polskiego w ubiegłych latach, sprawdź nasze zestawienie tematów z lat poprzednich.

LEKTURY

Warto zapoznać się z lekturami, których możemy się spodziewać na maturze w tym roku. Przeanalizowaliśmy matury z lat ubiegłych i 5 najczęściej występujących na maturze lektur prezentuje się następująco:

1. "Lalka" - powieść Bolesława Prusa pojawiła się na maturach w latach ubiegłych cztery razy,

2. "Dziady, część III" - dzieło Adama Mickiewicza było tematem rozprawki maturalnej czterokrotnie,

3.  "Granica"powieść Zofii Nałkowskiej pojawiła się na maturze 3 razy,

4. "Potop"ta część trylogii Henryka Sienkiewicza również 3 razy gościła na egzaminie maturalnym,

5. "Chłopi"z powieścią Władysława Reymonta maturzyści zmierzyli się dwukrotnie.

Mając to na uwadze uznaliśmy że powtarzając informacje o powyższych lekturach macie duże szanse na to, że to właśnie temat dotyczący którejś z nich pojawi się na tegorocznej maturze.

Przewiń do góry