Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Chłopi - Matura z języka polskiego 2020

O tej powieści Władysława Reymonta słyszał każdy. Kolejne pokolenia maturzystów, przygotowując się do tego egzaminu zawsze brały pod uwagę możliwość pojawienia się na maturze tej lektury. W ramach powtórki do matury z języka polskiego omówimy dzisiaj najważniejsze informacje dotyczące powieści "Chłopi" Władysława Reymonta oraz sprawdzimy jakie pytania, dotyczące tej lektury, pojawiły się na maturze do tej pory.

REYMONT TWORZĄC SWOJE DZIEŁO DĄŻYŁ DO PERFEKCJI

Zanim przejdziemy do najważniejszych informacji dotyczących samej lektury omówmy sobie krótko genezę jej powstania. Historia związana z powstaniem tej powieści jest naprawdę nietypowa. Można powiedzieć, że Władysław Reymont napisał "Chłopów" dwukrotnie. Zakłada się, że pierwszą wersję powieści ukończył już w 1901 roku ale przed oddaniem tekstu do druku doszedł do wniosku, że nie spełnia ona jego standardów i zniszczył ją. Pierwszy i drugi tom właściwej wersji "Chłopów" trafił do druku w roku 1904, a pozostałe ukazały się kolejno w roku 1906 oraz 1909.

Inspirację do napisania powieści Reymont czerpał z własnych doświadczeń. Był synem organisty ze wsi i znał życie wiejskiej wspólnoty. Dzięki temu podołał wyzwaniu stworzenia epopei, przedstawiającej życie na polskiej wsi w końcu XIX w.


Epoka literacka: Młoda Polska.

Czas i miejsce akcji: akcja w "Chłopach" rozgrywa się we wsi Lipce na przełomie jednego roku, podzielonego na cztery pory roku.

Główni bohaterowie:

- Maciej Boryna - jest swoistym przywódcą ludności Lipiec. Najbogatszy we wsi. Przedstawiony przez autora jako, pracowity, porywczy, uparty i dużo wymagający od siebie i innych. Skąpiec. Szczerze zakochany w swojej żonie - Jagnie, która jednak nie darzy go uczuciem i zdradza m.in. z Antkiem Boryną. Po ciężkiej ranie odniesionej w czasie bitwy o las leży nieprzytomny przez długi czas, po czym umiera,

- Antek Boryna - syn Macieja Boryny i mąż Hanki. Jest uparty oraz skory do gniewu, w czym przypomina swojego ojca. Doprowadza to do wielu kłótni między nimi z czego najważniejsze toczą się o ziemię, która należy się jemu jako pierworodnemu synowi oraz o Jagnę – macochę Antka, z którą ma on romans. W wyniku pierwszego ze sporów Antek wyprowadza się z domu. W toku powieści możemy obserwować losy konfliktu między nim a ojcem,

- Jagna Borynowa (Paczesiówna) - żona Macieja Boryny. Bardzo urodziwa i utalentowana dziewiętnastoletnia dziewczyna. Wdaje się w wiele romansów, w tym m.in. z Antkiem Boryną, Wójtem czy też ostatecznie (platonicznie) z synem organisty – klerykiem Jasiem, co doprowadza do wygnania jej z Lipiec,

- Hanka Borynowa (Bylicówna) - żona Antka Boryny. Wywodzi się z bardzo ubogiej rodziny. Początkowo ciężko określić jej charakter, jednak z czasem, po wielu upokorzeniach, staje się pewna siebie i dzięki swojej przedsiębiorczości i zdecydowaniu przegania Jagnę i odzyskuje miłość Antka.

Najważniejsze wątki:

- Ślub Macieja Boryny z Jagną Paczesiówną,

- Kłótnia pomiędzy Antkiem oraz Maciejem Boryną o ziemię,

- Wyprowadzka Antka z domu rodzinnego z powodu sporów z ojcem,

- Zdrada Jagny, która romansuje z Antkiem Boryną,

- Bitwa o las pomiędzy chłopami z Lipiec a ludźmi dziedzica po tym gdy ten rozpoczął wycinkę lasu. W wyniku bitwy Maciej otrzymuję poważną ranę a Antek Boryna wraz z innymi chłopami zostają aresztowani,

- Śmierć Macieja Boryny,

- Wypuszczenie mieszkańców Lipiec z więzienia i rehabilitacja moralna Antka,

- Kolejne romanse Jagny - m.in. z wójtem oraz z Jasiem,

- Wyrzucenie Jagny z Lipiec.

Chłopi na maturze do tej pory:

- "Kłótnia u Borynów. Zanalizuj podany fragment Chłopów Władysława Reymonta i scharakteryzuj występujące w nim postacie. Na podstawie fragmentu i I tomu powieści określ przyczyny kłótni i źródła dramatyczności sceny."

- "Na podstawie fragmentu I tomu powieści Władysława S. Reymonta Chłopi scharakteryzuj Bylicę i jego relacje z córkami. Co mówi los Bylicy o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej?"

Przewiń do góry