Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Międzynarodowa konferencja „Prawno-społeczna problematyka poszukiwań osób zaginionych”

Międzynarodowa konferencja „Prawno-społeczna problematyka poszukiwań osób zaginionych”

Dr Ewa Pachura, adiunkt w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Elblągu została zaproszona w roli eksperta przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski do udziału w międzynarodowej konferencji pt.: „Prawno-społeczna problematyka poszukiwań osób zaginionych”. Konferencja odbywa się w dniach 17-18 listopada 2021 r. i została objęta Honorowym Patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Konferencja tłumaczona jest na język angielski.

 

W programie zostały uwzględnione trzy sesje:

- Prawne i instytucjonalne aspekty poszukiwań osób zaginionych

- Metody i procedury poszukiwań i identyfikacji NN osób i zwłok

- Poszukiwania osób zaginionych – współpraca organów państwowych z organizacjami pozarządowymi.

Każda z sesji składa się wystąpień polskich oraz zagranicznych prelegentów i kończy się dyskusją podsumowującą.

 

Pani dr Ewa Pachura wygłosiła referat na temat „Sprawa poszukiwawcza dotycząca zaginięcia - pomiędzy postępowaniem karnym a pracą operacyjną”.

Sprawy poszukiwawcze dotyczące zaginięć osób prowadzone są w komórkach operacyjno-rozpoznawczych Policji. Jednak nie są one typową formą pracy operacyjnej i są jawne. Obecne przepisy dotyczące prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej pozwalają na zabezpieczenie ujawnionych śladów i dowodów związanych z zaistniałym zdarzeniem, jednak nie wskazują sposobu w jakim miałoby to nastąpić. Osoba zawiadamiająca organy nie jest pouczana o odpowiedzialności karnej, jeżeli podawane przez nią informacje będą fałszywe. W praktyce poszukiwanie osoby można równolegle prowadzić z postępowaniem przygotowawczym, jeżeli zaistnieją przesłanki jego wszczęcia. Poza wykorzystaniem technicznych środków wsparcia poszukiwań oraz ustaleń telekomunikacyjnych, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa istnieje możliwość przeprowadzanych niezależnie czynności operacyjno-rozpoznawczych w formie niejawnej. Problematyczne jednak zostaje, kiedy same czynności poszukiwawcze są niewystarczające i kiedy należy je wdrożyć.

Gratulujemy Pani doktor wystąpienia oraz zachęcamy do uczestnictwa w konferencji.


Data publikacji: 18 listopada 2021

Przewiń do góry