Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Matura coraz bliżej, a Ty nie masz pewności na czym się skupić? Zastanawiasz się nad tym, jak najlepiej wykorzystać czas pozostały na przygotowania do tego najważniejszego egzaminu? Sprawdź nasze porady, a na pewno matura pójdzie Ci świetnie!

Matura nie taka straszna, jak ją malują?

Najważniejsze to zacząć

Dobrze wiemy jak często wyglądają przygotowania do nauki. A to nagle wypadnie spotkanie ze znajomymi, właśnie pojawił się nowy odcinek serialu i nawet porządki w domu wydają się jakby atrakcyjniejszym pomysłem. To wszystko połączone ze stresem przedmaturalnym nie zachęca do zajrzenia do próbnych arkuszy maturalnych i rozpoczęcia poważnych przygotowań do tego egzaminu.

Postaraj się jednak zacząć od małych rzeczy. Po każdym dniu lekcji poświęć 30 minut na przejrzenie notatek i spróbuj wybrać najważniejsze informacje. Pozwoli Ci to przejść do kolejnej, najważniejszej rzeczy w przygotowaniach maturalnych.

Regularność i jasno wyznaczone cele

Regularność i sumienność to właśnie to, co jest jednym z najważniejszych elementów w przygotowaniach maturalnych. Pamiętaj o codziennym powtarzaniu małych ilości materiału.Dzięki temu nie tylko znacznie lepiej utrwalisz sobie studiowane materiały, ale również nie przeciążysz swojego umysłu. Musisz wiedzieć, że próby przyswojenia zbyt dużej ilości materiału w krótkim czasie nigdy nie kończą się dobrze i znacznie lepiej jest uczyć się w małych ilościach, ale sumiennie i regularnie.

Nie zapomnij również o postawieniu sobie jasnych celów nauki. Na każdy dzień wyznaczaj sobie małe fragmenty do nauczenia, a następnie na zakończenie każdego tygodnia sprawdzaj, jaki zakres materiału udało Ci się przyswoić. Mierz siły na zamiary i odpowiednio dostosowuj swój plan do Twoich wyników z poprzedniego tygodnia. Takie planowanie naprawdę czyni cuda i umożliwi Ci wejście w odpowiedni rytm.

Metody nauki

Powiedzieliśmy już sobie o regularności i wyznaczaniu celów, ale czy są inne metody żeby dobrze przygotować się do matury? Stopniowanie wiedzy, odpowiednie przygotowywanie notatek, czy też nauka na głos będą fajną alternatywą i na pewno trochę urozmaicą przygotowania maturalne.

Dla odważniejszych i chcących poeksperymentować, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z mnemotechnik.

Miejsce do nauki

Przyznasz, że ciężko skupić się na nauce, gdy z każdej strony atakują nas różne bodźce. A to ktoś włącza głośno muzykę, znajomi piszą na Messenger, czy też w naszych subskrypcjach pojawił się nowy filmik na Youtube. Postaraj się tak zorganizować miejsce do nauki, aby zapewnić sobie zarówno komfort, jak i spokój. Muzyka, jak najbardziej, ale najlepiej aby były to utwory, które znasz i które będą dla twojego mózgu tłem a nie nowym bodźcem.

Arkusze maturalne

W trakcie przygotowań maturalnych nie zapomnij sprawdzić, jak wyglądały matury w ubiegłych latach. Fajnym pomysłem przygotowując się do matury z polskiego jest sprawdzić np. jakie lektury pojawiały się na maturze, czy też jakie były tematy rozprawek. Wszystkie arkusze maturalne z ubiegłych lat możesz znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Opanuj stres

Opanowanie stresu przed maturą jest prawdopodobnie największym wyzwaniem. Stres jest złym doradcą, jednak jak dobrze wiesz ciężko jest go całkowicie opanować i każdy z nas ma lepsze i gorsze chwile przed stresującą sytuacją. Sprawdź nasze porady, a na pewno pokonanie stresu przedmaturalnego przyjdzie Ci znacznie łatwiej.

Studiuj w ANS w Elblągu- rekrutacja na Rok Akademicki 2023/2024 rusza 31 maja!

31 maja rusza rekrutacja na studia w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. W ANS w Elblągu stawiamy na praktyczność kształcenia i dajemy Ci szansę rozwijania swoich pasji.

Duża ilość praktyk, wykładowcy praktycy oraz kierunki studiów dopasowane do potrzeb rynku są gwarantem satysfakcjonującej pracy po studiach.  Możemy Ci zaoferować darmowe studia dzienne oraz popołudniowe. Mamy również bogatą ofertę studiów zaocznych. Studia te są idealne dla osób pracujących i łączą praktyczność kształcenia z wygodą studiowania.

Jeśli nie masz pewności jaki kierunek wybrać lub chcesz uzyskać informacje dotyczące studiów w ANS w Elblągu sprawdź naszą ofertę, bądź skontaktuj się z nami przez e-mail: Turn on Javascript!.

Przewiń do góry