Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Jesteśmy już świetnie przygotowani do nauki oraz zagospodarowaliśmy odpowiednią ilość czasu, ale jaką metodę wybrać aby najlepiej przyswoić studiowany materiał?

Jak się uczyć? - metody na efektywną naukę

REGULARNE POWTARZANIE

Szacuje się, że już po jednym dniu zapominamy blisko 50% informacji, których się uczyliśmy. Najpopularniejszą oraz przez wielu uznawaną za najskuteczniejszą metodą aby zapobiec zapominaniu przyswajanych informacji jest regularne powtarzanie materiału, którego chcemy się nauczyć. Aby jak najefektywniej wykorzystać te metodę należy zorganizować powtarzanie materiału w następujących odstępach czasu:

- 15 minut po pierwszym zapoznaniu się z materiałem,

- 1 godzinę po poprzedniej powtórce materiału,

- 1 dzień od momentu rozpoczęcia nauki,

- co 2 dni, zależnie od tego ile mamy czasu do zbliżającego się sprawdzianu, czy też egzaminu.

Ta metoda nie tylko pozwala na lepsze zapamiętywanie przyswajanych treści, ale również sprawia że nie męczymy się w jej trakcie ze względu na skupienie się na regularności, a nie na intensywności nauki.

STOPNIOWANIE WIEDZY

Kolejnym sposobem na naukę jest ustalenie stopnia ważności oraz stopniowanie przyswajania wiedzy. Przed rozpoczęciem powtarzania danego zakresu materiału podzielcie go na następujące części, wedle przydatności:

- zakres ogólny - 80% całości uczonego materiału. Są to informacje, na których powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności i od których rozpoczynamy naukę. Zamiast uczyć się szczegółowo i już od tego momentu rozpoczynać powtarzanie, starajmy się zaznajomić z ogółem materiału - przyda nam to się w kolejnych etapach nauki,

- zakres podstawowy - 25-50% całości materiału. Są to podstawowe informacje, co do   których nie ma wątpliwości, że będą nam potrzebne. Często nie jest łatwo od razu ustalić ten zakres ale właśnie dlatego juz wcześniej zaznajomiliśmy się wstępnie z ogółem materiału aby nawet w razie pomyłki na tym etapie mieć pewną ilość wiedzy w temacie,

- zakres szczegółowy - 5-10% uczonego materiału. Na tym etapie skupiamy się na najbardziej szczegółowych informacjach z danego zakresu.

Korzystając z tej metody mamy możliwość stopniowego przyswajania wiedzy, co pozwoli nam na bardzo wydajne dysponowanie czasem przeznaczonym na naukę. Podczas przygotowań do sprawdzianu, czy też egzaminu maturalnego korzystając z tej techniki będziemy w stanie zwiększać szczegółowość posiadanej wiedzy w zależności od czasu poświęconego na naukę.

NAUKA PRZEZ NOTATKI

Dobrze wiemy jak czasami wyglądają przygotowania do sprawdzianu czy też egzaminu - mało czasu, a dużo materiału to przetrawienia. Wiele osób w tej sytuacji decyduje się na przygotowanie ściągi, jednakże takiego rozwiązania zdecydowanie nie polecamy. Możemy jednak przekuć wysiłek włożony w przygotowanie ściągi w całkiem efektywną metodę uczenia.

Zapewne zauważyliście, że przygotowując własne notatki, czy to do ściągi czy też po prostu notując na lekcji, kondensujemy przyswajaną wiedzę. Tego typu materiały nie mają służyć zapoznaniu z ogółem tematu ale mają zapewnić, że będziemy posiadać najważniejsze informacje z danego zakresu. Sam fakt ich przygotowywania jest bardzo dobrym sposobem na naukę. Aby wybrać oraz zanotować najbardziej nam potrzebne informacje, nie skupiamy się od razu na nich, tylko musimy najpierw przeanalizować cały materiał w poszukiwaniu najpotrzebniejszych rzeczy. Zauważcie, że już w tym momencie, nie dość że przyswajamy ogół tematu, to jeszcze uzyskujemy szczegółową wiedzę oraz notatki do późniejszych ewentualnych powtórek.

Metoda ta jest bardzo skuteczna w połączeniu ze stopniowaniem wiedzy oraz regularnym powtarzaniem, ponieważ pozwala nam znacznie przyspieszyć proces uczenia poprzez jednoczesną naukę oraz przygotowywanie notatek.

NAUKA NA GŁOS

Trudno nie zauważyć, że jedynie przewertowanie książek, z których się uczymy jest mało skuteczne. Często po chwili mamy wrażenie, że nie wiemy co przed chwilą przeczytaliśmy.  Skuteczna receptą na ten problem jest czytanie najważniejszych fragmentów na głos.

Uczenie się w ten sposób pozwala nam nie tylko lepiej przyswoić czytane treści, ale również pomaga w skupieniu na pozostałej części materiału. Odczytując na głos aktywizujemy mózg oraz zmuszamy go do bardziej aktywnego działania, co bezpośrednio ma wpływ na efektywność tego co robimy. Mówienie oraz przyswajanie własnego głosu wpływa bardzo korzystnie na zapisywanie uczonych materiałów w pamięci długotrwałej.

Metody, które do tej pory przedstawiliśmy są jednymi z najbardziej efektywnych jeżeli chodzi o przyswajanie wiedzy w trakcie nauki.  Co jednak jeśli nadal uważamy, że to nie to i może należałoby w inny sposób podejść do tematu uczenia się? Zapraszamy do kolejnego artykułu, w którym przedstawimy sposoby na dostosowanie technik nauki pod waszą osobowość.

Przewiń do góry