Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Jak się uczyć? - Mnemotechniki

Zdarza się, że pomimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie przyswoić wiedzy „tradycyjnymi" metodami. Co robić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą mnemotechniki. W dzisiejszym artykule omówimy bardziej specyficzne rodzaje technik zapamiętywania dla osób chcących poeksperymentować.


ODMIENNOŚĆ


Nasz umysł ma taką specyficzną cechę, że wiąże emocje z danymi wydarzeniami. Zauważcie że gdy wspominacie własne dzieciństwo nie pamiętacie codziennych zwykłych wydarzeń ale bardzo dobrze zapamiętaliście zdarzenia związane z dużym strachem, radością czy też ich nietypowością samą w sobie. Dzieje się tak ponieważ nasz mózg tworzy schematy i jedynie łamiąc je jesteśmy w stanie stworzyć wspomnienie, które pozostanie z nami na długie lata. Ale jak tę dziwną właściwość wykorzystać do nauki?


Mnemotechnika polegająca na łączeniu nietypowych sytuacji i bodźców z nauką jest jedną z najbardziej skutecznych. Teoretycznie nie ma limitów jeżeli chodzi o stosowanie tej techniki. Wszystko zależy od granicy twojej kreatywności oraz poświęcenia dodatkowego czasu na stworzenie więzi pomiędzy bodźcem a uczoną treścią. Z czasem będzie to przychodziło coraz łatwiej, dlatego jeżeli już się na nią zdecydujemy to warto pozostać przy naszej decyzji.


Dodatkowo metoda ta ma to do siebie, że jest najbardziej efektywna przy zapamiętywaniu małych ilości informacji. Najlepiej jest połączyć tę mnemotechnikę z metodą stopniowania wiedzy, z którą zapoznaliśmy się w artykule o technikach nauki. Wtedy mając wiedzę ogólną zdobytą dzięki tradycyjnej technice możecie ją dodatkowo utrwalić.


METODY OGNIW - PAŁAC MYŚLI


Kolejną bardzo popularną techniką na zapamiętanie informacji jest metoda ogniw, do której zalicza się tzw. "pałac myśli". Polega ona na tworzeniu łańcuchów myśli poprzez nawiązanie do pewnej historii, czy też miejsca.


Bardzo często metoda ogniw jest przedstawiana przykładzie prostych, dynamicznych historii do zapamiętywania rzeczy niezwiązanych z nauką. Jednak decydując się na użycie metody ogniw w nauce musimy ją trochę zmodyfikować. Aby to zrobić po pierwsze musicie określić swoje słowa klucze i zapamiętać ich szyk. Najlepszym sposobem na dokonanie tego będzie stworzenie historii bazowej podobnie jak przy ogólnym opisie tej metody. Dynamizm oraz pewnego rodzaju bodźce z nią związane spowodują, że lepiej zapamiętamy słowa klucze. Następnie postarajcie się wpleść wybrane słowa we własne notatki. Pozwoli wam to nie tylko na łatwiejsze zapamiętanie dłuższych tekstów, ale również umożliwi zapamiętanie ich kolejności.


Jeżeli chodzi o popularny pałac myśli to staramy się stworzyć podobne ogniwo. Bazować ono będzie jednak nie na historii ale na miejscach nam znanych. Najłatwiej jest przygotować w myślach swój plan drogi do szkoły i przygotować na jego trasie punkty kontrolne, do których moglibyśmy podczepić kolejne informacje, które chcemy zapamiętać. Jeżeli wiemy, że na przykład po drodze mijamy sklep spożywczy a następnie przechodzimy obok przystanku autobusowego to bardzo łatwo możemy powiązać te miejsca z uczonymi treściami. Jako, że znamy te trasę bardzo dobrze powinno nam to przyjść z łatwością. Oczywiście może to być miejsce czy też trasa całkowicie wyimaginowana ale dużo łatwiej jest wykorzystać coś nam znanego.


Jeżeli chodzi o metody zapamiętywania to można je mnożyć i ciągle tworzyć nowe ale wszystkie dążą do tego aby poprawić naszą pamięć oraz zapewnić nam sposób na zapamiętanie bardziej szczegółowych informacji . Pamiętajcie, że są one bardziej uzupełnieniem dla pozostałych technik a nie jedynymi metodami przyswajania wiedzy.

Przewiń do góry