Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Jesteśmy zmobilizowani i pełni chęci do nauki oraz zaplanowaliśmy kiedy będziemy się uczyć. Pozostaje jednak pytanie – gdzie? Wyobraźcie sobie sytuację – macie ochotę posłuchać swojej ulubionej piosenki, siadacie, włączacie smartfona i nagle sąsiad postanawia rozpocząć remont zaczynając od wywiercenia kilku dziur w ścianie wiertarką udarową, a zapomniany obiad przypala się na kuchence. Nie ma możliwości, żeby w takich warunkach móc czerpać przyjemność ze słuchanej muzyki. Tak samo sytuacja wygląda z nauką. Otoczenie, w którym się uczymy ma ogromny wpływ zarówno na możliwość przyswajania wiedzy jak i na czas, który możemy poświęcić na naukę nie odczuwając znużenia.

Jak zorganizować miejsce do efektywnej nauki?

ORGANIZACJA MIEJSCA NAUKI

Pierwszym krokiem do przygotowania miejsca przeznaczonego do efektywnej nauki jest porządek oraz właściwa organizacja. Postarajmy się aby wszystkie przedmioty, które mogą nas rozpraszać przenieść na czas nauki w inne miejsce.

KOLORYSTYKA

Kolejnym istotnym elementem potrzebnym do pełnego skupienia się na nauce jest odpowiednia kolorystyka pomieszczenia, w którym się uczymy. Bardzo ważne jest aby kolor odpowiadał naszemu nastawieniu oraz charakterowi.  Musimy pamiętać, że ciepłe kolory tj. czerwony, pomarańczowy czy też żółty sprzyjają utrzymaniu dobrego samopoczucia oraz zwiększają chęć do nauki. Kolory zimne natomiast działają uspokajająco oraz pozytywnie wpływają na skupienie.

ŚWIATŁO

Wybór odpowiedniego oświetlenia ma również duże znaczenie. Jest to rzecz bardzo indywidualna i zależna od ilości materiału oraz czasu, który mamy na jego przyswojenie. Intensywne oraz wyraźne światło sprzyja krótkiej, lecz intensywnej nauce. Łagodniejsze oświetlenie jest zdecydowanie lepsze jeżeli planujemy poświęcić więcej czasu na uczenie.

DŹWIĘKI

Kwestią, o której nie możemy również zapomnieć jest hałas. Jakiekolwiek dźwięki angażujące naszą uwagę takie jak: sms, Messenger czy też oglądany film negatywnie wpływają na nasz poziom skupienia. Jeżeli ciężko nam uczyć się w całkowitej ciszy to dobrym rozwiązaniem jest słuchanie muzyki. Wybór piosenek powinien jednak być jak najmniej angażujący dla naszego ucha. Najlepiej aby były to piosenki, które znamy bardzo dobrze i nasz mózg jest w stanie traktować je jako tło a nie nowy bodziec.

POSTAWA

Ostatnia rzeczą, o której musimy pamiętać jest prawidłowa postawa podczas nauki. Pamiętajmy, że aby uczyć się najefektywniej nie możemy być spięci a postawa powinna być niewymuszona. Jeżeli jesteśmy odprężeni oraz nie odczuwamy negatywnych bodźców związanych z nauką to po prostu idzie nam ona dużo lepiej.

Jak widzicie nawet rzeczy wydałoby się prozaiczne oraz błahe mogą mieć wpływ na efektywność nauki i skrócić czas potrzebny na nauczenie się danego zakresu materiału. W kolejnych artykułach dowiecie się między innymi jak właściwie zagospodarować czas, który przeznaczamy na naukę oraz jakie techniki uczenia są najskuteczniejsze.

Przewiń do góry