Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Dni pełne atrakcji dla uczniów

Dni pełne atrakcji dla uczniów

200 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie wzięło udział w warsztatach i wykładach organizowanych 28 i 29 kwietnia przez ANS w Elblągu w ramach Akademii Praktycznie Stosowanej.

Warsztaty O motywacji słów kilka, prowadzone przez dr inż. Marcina Bukowskiego rozpoczęły pierwszy dzień atrakcji. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się nie tylko czym jest motywacja oraz jaki jest jej mechanizm, ale również poznali swoje motywacyjne DNA.

Po interesujących warsztatach, uczniowie przeszli do zwiedzania laboratoriów ANS w Elblągu. Inż. Kinga Bąk zademonstrowała młodzieży oznaczanie twardości wody metodą miareczkowania, a także sposób przygotowywania mydeł. Dodatkową atrakcją była wizyta w laboratorium biologii i ekologii. Ponadto dr inż. Bartłomiej Brzeziński pokazał uczniom laboratorium materiałów budowlanych, w którym studenci prowadzą badania właściwości oraz wytrzymałości materiałów budowlanych.

Następnie Zastępca Dyrektora ds. kształcenia IPJ ANS w Elblągu mgr Marzanna Tyburska zaprezentowała możliwości studiów w Instytucie Pedagogiczno-Językowym ANS w Elblągu oraz zaprosiła młodzież na warsztaty To co widzisz, nie zawsze jest tym, co słyszysz, prowadzone przez mgr Piotra Kacałę. Uczniowie zobaczyli jak interesujący może być język angielski i jakie pomyłki zdarza się nam popełniać. Młodzież była zachwycona zarówno tematem warsztatów, jak i prowadzącym.

- Warsztaty Pana Kacały były świetne. Temat był naprawdę interesujący, a akcent i wymowa prowadzącego niesamowite - mówili uczniowie.

Dzień zakończyły dwa wykłady organizowane przez Instytut Ekonomiczny ANS w Elblągu, na których przywitał uczniów Zastępca Dyrektora Instytutu Ekonomicznego ds. naukowych i organizacyjnych dr hab. Krzysztof Sidorkiewicz, prof. uczelni.

W pierwszym z nich dr inż. Marcin Bukowski odpowiedział na pytanie: "Po co nam ekonomia?". Uczniowie dowiedzieli się czym jest ekonomia oraz na przykładzie ołówka, poznali wszystkie złożone procesy, które składają się na stworzenie i dostarczenie produktu na rynek.

W kolejnym wykładzie, o inflacji i jej znaczeniu dla gospodarki mówiła dr inż. Anetta Waśniewska. Wysokość inflacji na przestrzeni lat oraz jej koszty i skutki bardzo zainteresowały uczniów. Padały liczne pytania dotyczące prognozowanej inflacji oraz tego, w co warto inwestować aby się przed nią uchronić.

Drugi dzień rozpoczął się wykładami organizowanymi przez Instytut Informatyki Stosowanej ANS w Elblągu, które poprowadził Dyrektor IIS ANS w Elblągu dr inż. Jacek Paluszak. Zebrana młodzież poznała genezę programowania, najpopularniejsze języki programowania oraz dowiedziała się o najnowszych trendach i aspektach programistycznych wykorzystywanych przy tworzeniu sztucznej inteligencji.

Ponadto Zastępca Dyrektora ds. naukowych i organizacyjnych IPJ ANS w Elblągu dr Joanna Nowak opowiedziała o możliwościach czekających na uczniów w czasie studiów w Instytucie Pedagogiczno-Językowym ANS w Elblągu.

Jednak nie był to koniec atrakcji zaplanowanych dla uczniów.

Dr inż. Henryk Olszewski, prof. uczelni wraz z inż. Patrykiem Redzińskim, inż. Maciejem Sieradzkim oraz studentami, zorganizowali dla uczniów warsztaty pokazowe. Drony, skanowanie 3D, programowalne ramię robotyczne oraz wirtualna rzeczywistość gwarantowały świetną zabawę.

- Drony bardzo nam się podobały, a prowadzący wszystko fajnie wytłumaczyli - podsumowali warsztaty uczniowie ZSM w Elblągu.

Następnie Instytut Politechniczny zachęcił kolejne grupy uczniów do zwiedzenia laboratoriów. Oprócz odwiedzenia laboratoriów chemii, biologii i ekologii, uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez dr inż. Tomasza Samotyjaka i studentów IP ANS w Elblągu, w laboratorium elektrotechniki i metrologii.

Zwieńczeniem dnia były warsztaty zorganizowane przez Instytut Pedagogiczno-Językowy ANS w Elblągu.

Mgr Sylwia Góralewicz zaprosiła uczniów do porozmawiania o pieniądzach. W trakcie warsztatów prowadzonych w języku angielskim, poznali oni przysłowia o pieniądzach, różne podejście do pieniędzy oraz słownictwo dotyczące pieniędzy w codziennym życiu.

Młodzież na zajęciach mgr Rafała Gruchalskiego zatytułowanych „Fake news w social mediach", zapoznała się z najsłynniejszymi nieprawdziwymi informacjami, obecnymi w mediach w ostatnich latach. Poznała genezę powstawania fake newsów i sposoby na to, jak je weryfikować. Wiele miejsca zostało poświęcone kwestii wojny w Ukrainie, podczas której dezinformacja i fake newsy są jednym ze sposobów kształtowania opinii publicznych w krajach zaangażowanych bezpośrednio i pośrednio w konflikt.

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w interaktywnym quizie, w którym sami mogli przekonać się o tym, czy łatwo podczas lektury social mediów i mediów internetowych wprowadzić ich w błąd.


Data publikacji: 05 maja 2022

Przewiń do góry