Wykładowcy ANS w Elblągu solidarni z Ukrainą

Wykładowcy ANS w Elblągu solidarni z Ukrainą

Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu od początku konfliktu wyraża solidarność z obywatelami Ukrainy, zmagającymi się z autorytarną agresją oraz angażuje się w akcje pomocy Ukraińcom.

Najlepszym tego przykładem są ofiarni wykładowcy naszej Uczelni, tacy jak dr hab. Zenon Lica, prof. uczelni, który wspólnie z dr Anetą Licą oraz dr Katarzyną Jarosińską-Buriak, prowadzi kurs języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Dr hab. Zenon Lica, prof. uczelni, wykładowca, językoznawca, członek Komisji Onomastyki Słowiańskiej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów, a także przewodniczący Komisji Poświadczającej Znajomość Języka Polskiego jako Obcego, w wywiadzie udzielonym portEl.pl opowiada o trudnościach związanych z nauką języka polskiego jako obcego oraz pomocy obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

- Teraz mamy bardzo specyficzną sytuację, bo naukę podejmują ludzie, którzy w Polsce nie znaleźli się w sposób naturalny, a stali się uchodźcami. Część prawdopodobnie zostanie w naszym kraju, a część nie wie, kiedy będzie wracać i chce w jakiś sposób asymilować się z naszą ludnością - dr hab. Zenon Lica, prof. uczelni, wykładowca ANS w Elblągu.

Opisuje jak wyglądały pierwsze zajęcia w ramach kursu organizowanego w Instytucie Pedagogiczno-Językowym ANS w Elblągu.

- Pierwszą lekcję zaczynam od przedstawiania się. Ćwiczymy "jak się nazywasz", "jak on, ona się nazywa", trzy osoby liczby pojedynczej: ja, ty, on itd. Mnogiej na samym początku nie uczymy, bo ona też jest trochę inna w języku ukraińskim. "Ja" i "ty" brzmią natomiast w obu językach tak samo. Do kwestii związanych z zaimkami dołączamy podstawowe, najpotrzebniejsze zwroty: przepraszam, proszę, powtórzyć, nie rozumiem...Od początku zwracamy też uwagę na wspomniane już kwestie wymowy, choćby na to, żeby mówić "deszcz", a nie "deść" i tak dalej - dr hab. Zenon Lica, prof. uczelni, wykładowca ANS w Elblągu.

Podkreśla również znaczenie praktycznej nauki języka polskiego.

- ...chodzi o to, by potrafili wypełnić urzędowe druki, odnaleźć się w sklepie, porozumieć z Polakami w codziennych sytuacjach życiowych. Wydaje się, że Polak z Ukraińcem komunikuje się bez problemu, ale to tylko się tak wydaje. Na wyższym poziomie leksykalnym tworzy się już jakaś bariera - dr hab. Zenon Lica, prof. uczelni, wykładowca ANS w Elblągu.

Cały wywiad z dr hab. Zenonem Licą, prof. uczelni, można znaleźć na portEl.pl.

 

 

Źródła:

1. "To nie jest zwykła nauka, to nie są zwykli kursanci", czyli o językach polskim, ukraińskim i wojnie... - Tomasz Bil, portEl.pl


Data publikacji: 09 maja 2022

Przewiń do góry