Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
XX Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka

XX Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka

22-25 listopada 2018 r. w Szczecinie odbywały się XX Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka zorganizowane przez Oddział Szczeciński SEP, Akademickie Koło SEP przy Wydziale Elektrycznym ZUT oraz IEEE Student Branch Szczecin. W Konferencji wzięli udział studenci Studenckiego Koło SEP przy PWSZ w Elblągu Michał Palicki i Piotr Stelmach oraz jeden z opiekunów Koła dr inż. Jerzy Buriak. Tematem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji była „Energia Elektryczna dla Pokoleń. Energia odnawialna - wybór czy konieczność?”.

Wyczerpujący wykład o sytuacji energetycznej świata przedstawił dr inż. Jacek Nowicki. Sponsorzy KK Wind Solutions i Vestas bardzo ciekawie przedstawili kwestie energetyki wiatrowej. Wykłady były doskonałym wstępem do panelu dyskusyjnego „Energia konwencjonalna a odnawialna” z udziałem specjalistów z ABB, Polskiego Komitetu Elektromobilności SEP, Energoprojektu Katawoice S.A., Zespołu Elektrowni Dolna Odra, Wydziału Elektrycznego ZUT Szczecin i Koordynatora Zespołu ds. Strategii Rozwoju Miasta UM Szczecin.

W drugim dniu konferencji, wykłady skupiły się na samochodach i autobusach elektrycznych. Omówiono elektromobilność w Szczecinie: stacje ładowania, preferencję dla prywatnych pojazdów elektrycznych, (przemieszczanie się  bus-pasem), warunki eksploatacji autobusów elektrycznych.

Oprócz poszerzenia wiedzy poprzez udział w wykładach i warsztatach celem konferencji była integracja społeczności akademickiej i kół SEP. Te kilka dni było okazją do wielu spotkań w szerszym i mniejszym gronie pozwalających na wymianę poglądów i pomysłów na współdziałanie kół SEP. Przez okres trwania konferencji studentom towarzyszyła Liga Elektryków. Ligę rozpoczął test teoretyczny z elektrotechniki, potem były konkurencje sportowe w tym rzut transformatorem, slalom i przeciąganie liny. Ligę zakończył test praktyczny. W ostatnim dniu konferencji uczestnicy zwiedzali interesujące zabytki i miejsca Szczecina: katedrę, Jasne Błonia z pomnikiem Czynu Polaków (Trzech Orłów), ale także elektrownię fotowoltaiczną i wodociągi miejskie. Chętni mogli wziąć także udział w grze ulicznej. Pełnię integracji zapewniły imprezy przygotowane przez organizatorów w restauracji Nowy Browar i Kantynie Portowej oraz w klubach Pinokio i Szafa.

Konferencja stworzyła możliwość międzypokoleniowej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. SEP w modelowy sposób włącza młodych członków Stowarzyszenia w swe struktury włącznie z Zarządem Głównym.


Data publikacji: 03 grudnia 2018

Przewiń do góry