Ruszyła II edycja Akademii Praktycznie Stosowanej

Ruszyła II edycja Akademii Praktycznie Stosowanej

26 października blisko 300 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie wzięło udział w wykładach zorganizowanych przez Instytut Ekonomiczny Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu w ramach projektu "Akademia Praktycznie Stosowana - 25 wykładów na 25-lecie ANS w Elblągu".

Młodzi ekonomiści mogli zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi inflacji oraz podatków na dwóch wykładach prowadzonych przez wykładowców z Instytutu Ekonomicznego ANS w Elblągu.

Dr inż. Marcin Bukowski w trakcie pierwszego z nich, zatytułowanego "Zrozumieć inflację i stopy procentowe – czyli dlaczego raty kredytów wciąż rosną" zapoznał uczniów z przyczynami powstawania inflacji, jej ideą oraz skutkami. Młodzież dowiedziała się m.in. jak zmierzyć poziom inflacji, w jaki sposób określić stopę inflacji, a także na co mają wpływ zmiany stóp procentowych. Interaktywność oraz sposób prowadzenia wykładu bardzo przypadły uczniom do gustu, a najlepszym tego dowodem był ich aktywny udział w prelekcji.

- Wykład był świetny i na czasie - mówili zgodnie uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie.

Następnie dr Henryk Gawroński, prof. uczelni w swoim wykładzie pt. "Podatki w działalności gospodarczej osób fizycznych" przedstawił młodym ekonomistom podział podatków, ich stawki oraz metody rozliczeń, a także różne formy opodatkowania.

Jednak wykłady nie były końcem atrakcji zaplanowanych dla młodzieży.

Dzień zwieńczyła wizyta uczniów w Bibliotece Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Dyrektor BANS w Elblągu mgr Iwona Osmulska zaprezentowała uczniom Bibliotekę wraz z jej bogatymi zbiorami, a także zaprosiła ich do obejrzenia najnowszej wystawy w Galerii Filar Sztuki, zatytułowanej "Sztuka w Architekturze".

Uczniowie szkół średnich byli bardzo zadowoleni ze zorganizowanych atrakcji i zapowiedzieli, że na pewno odwiedzą naszą Uczelnię ponownie.


Data publikacji: 27 października 2022

Przewiń do góry