Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Przyszli informatycy poszerzają swoje kompetencje

Przyszli informatycy poszerzają swoje kompetencje

23 września br. uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu odbywający praktyki w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu wzięli udział w wykładzie pt. „Linux – zastosowania w informatyce".

Prowadzący wykład - Patryk Pieczarka, student IV roku w Instytucie Informatyki Stosowanej ANS w Elblągu, zapoznał zebranych ze sposobami administrowania zasobami w rodzinie systemów operacyjnych Linux oraz wieloma innymi zagadnieniami mogącymi przydać się w pracy administratora, takimi jak:

  • wirtualizacja w środowisku Proxmox,
  • Clonezilla,
  • Samba jako usługa łączona z Clonezillą,
  • systemy zarządzania powłok Linuxa,
  • konfiguracja karty sieciowej za pomocą pliku konfiguracji NETPLAN.

Uczniowie dzięki wykładowi zrozumieli, iż administrator musi znać się zarówno na sieciach, jak i programowaniu. Podstawowe biblioteki oraz pliki konfiguracyjne usług są już w znacznej mierze oparte o język przyszłości, jakim jest Python.

- Każdorazowe podejście do problemu inżynierskiego wiąże się z procesem myślenia i podejmowania szybkich oraz sprawnych decyzji. Uczniowie mogli zobaczyć jak konfigurować poszczególne usługi, ale również w jaki sposób wykorzystać je we wdrożeniu. Konfiguracja usługi to nie wszystko. Trzeba wiedzieć w jaki sposób ją mądrze wykorzystać, jak i również wdroży - podkreślił Patryk Pieczarka.

Jednak wykład to nie wszystko co ANS w Elblągu przygotowało dla uczniów. Praktykanci zostali podzieleni na dwie grupy.

Pierwsza miała możliwość rozwijania swoich kompetencji programistycznych z wykorzystaniem platformy szkoleniowej Strefa Kursów w ramach dwóch szkoleń:

  • fundamenty programowania w języku Python,
  • średniozaawansowany Python.

Druga grupa uczniów uzyskała dostęp do kursu RedHAT Academy, w którym oprócz materiałów dydaktycznych znalazł się również obraz maszyn wirtualnych, aby mogli oni realizować zadania w sposób praktyczny. Praktykanci uczestniczący w pierwszej edycji kursu realizowali jego kolejne poziomy.

Problemy, z którymi spotykają się uczniowie są dość istotne. Wiedza teoretyczna nie stanowi samej podstawy. Należy ją posiąść, aczkolwiek trzeba wiedzieć gdzie i w jaki sposób ją wykorzystać. Stąd pomysł o dodaniu nowego środowiska laboratoryjnego, do którego mam podgląd zdalny - mówił Patryk Pieczarka.

Ponadto nowoczesne i stale modernizowane sale laboratoryjne ANS w Elblągu umożliwiają młodym informatykom korzystanie z darmowego środowiska ANACONDA, w którym mogą testować kody źródłowe programów.

Cieszymy się, że praktykanci z wielu szkół średnich decydują się na realizację praktyki zawodowej w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Oprócz praktycznych kompetencji, które nabywają mogą oni również uzyskać dodatkowe certyfikaty po zdaniu egzaminów kończących kurs.


Data publikacji: 26 września 2022

Przewiń do góry