Praktyczne wykłady dla przyszłych ekonomistów

Praktyczne wykłady dla przyszłych ekonomistów

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu wzięli udział w dwóch wykładach organizowanych przez Instytut Ekonomiczny Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu w ramach Akademii Praktycznie Stosowanej.

Zebranych licealistów przywitał Zastępca Dyrektora Instytutu Ekonomicznego ds. naukowych i organizacyjnych dr hab. Krzysztof Sidorkiewicz, prof. uczelni. Uczniowie poznali kierunki studiów oraz możliwości rozwoju czekające na nich w czasie studiowania w ANS w Elblągu.

O analizie strategicznej w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej opowiedział zebranym dr inż. Tomasz Winnicki. Przyszli ekonomiści dowiedzieli się czym jest oraz czemu służy właściwie przeprowadzona analiza strategiczna przedsiębiorstwa.

Uczniowie poznali nie tylko teorię, ale również czynnie uczestniczyli w wykładzie. Dr inż. Tomasz Winnicki na każdym etapie prowadzonej prelekcji zachęcał przyszłych ekonomistów do aktywności.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem licealistów cieszył się model "pięciu sił" Portera. Potencjalne zagrożenia dla nowo otwartej firmy ze strony konkurentów, dostawców oraz zamienników, skutecznie pobudzały wyobraźnię słuchaczy i zmuszały do refleksji.

Dr Henryk Gawroński, prof. uczelni zapoznał zebranych uczniów z niuansami logistyki odpadów komunalnych w kierunku obiegu zamkniętego. Poznali oni między innymi zalety modelu gospodarki bazującej na zamkniętym obiegu w cyklu życia produktów. Dzięki zastosowaniu tego modelu jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać potencjał produktu, a po zakończeniu jego cyklu życia - ponownie go wykorzystać.

Tematem, który wzbudził największe emocję wśród uczniów była liczba odpadów komunalnych wytworzonych w Polsce, która w 2020 r. wyniosła aż 13 milionów ton. Wiele pytań licealistów dotyczyło również metod ich przetwarzania oraz wpływu przekształcenia termicznego na środowisko naturalne.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni zarówno z tematyki wykładów, jak i sposobu ich prowadzenia.

- Było bardzo fajnie. Wykłady naprawdę nam się podobały i chcielibyśmy jeszcze wrócić do Akademii - mówili uczniowie II LO w Elblągu.

Uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu będziemy ponownie gościć w maju na warsztatach dotyczących Symulacyjnych Gier Biznesowych  organizowanych przez Instytut Ekonomiczny ANS w Elblągu.


Data publikacji: 22 kwietnia 2022

Przewiń do góry