Modernizacja
Biblioteka (BU2) przyjazna osobom niepełnosprawnym
W Bibliotece BU2 przy ul. Czerniakowskiej został przeprowadzony remont (listopad 2019). Przebudowana została wypożyczalnia oraz stworzono miejsce dla osób niepełnosprawnych. W czytelni Biblioteki BU2 dostępne jest biurko elektryczne FLEKSUS dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich z podnoszonym blatem i wcięciem - jedno stanowisko komputerowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo i słabowidzących wraz z oprogramowaniem SuperNova, klawiaturą Dolphin Keyboard oraz myszą BIGtrack z gniazdami do przycisków. Na drugim stanowisku znajduje się powiększalnik przenośny z funkcją czytania wyposażony w tablet dla osób słabowidzących z możliwością odsłuchania czytanego tekstu typu Prodigi Connect 12 oraz lampka ze szkłem powiększającym Astra. Czytelnia została dodatkowo wyposażona w krzesło rehabilitacyjne Business oraz fotel i sofę typu Racing do relaksu dla osób uczących się i pracujących w pozycji siedzącej.
Nowa wersja katalogu on-line
Od nowego roku akademickiego 2018/2019 Biblioteka posiada nową wersję katalogu on-line SowaSQL. Katalog jest mobilny, tzn. automatycznie dostosowuje się do ekranów wszystkich urządzeń, na których zostanie uruchomiony. Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na telefonach komórkowych mogą docenić przede wszystkim intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i tzw. hamburgerowe menu dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych. W ślad za tym idą kolejne usprawnienia tj. menu wyboru katalogu zmieniające się automatycznie w tzw. kafelki na wyświetlaczach smartfonów. Zmodernizowano i ujednolicono styl oraz działanie formularzy logowania. Uproszczono i ujednolicono również prezentację opisów bibliograficznych zgodnie z zaleceniami WCAG 2.0. Nowy katalog oferuje także prowadzenie inteligentnych poszukiwań w jednym polu, tzw. wyszukiwanie proste, pozwalającym na wyszukiwanie informacji o zbiorach we wszystkich strefach opisu. Jeśli wynik poszukiwań będzie pozytywny, to system wskaże opisy dokumentów zawierające poszukiwane słowa, które występują zarówno w opisie tytułu, twórcy czy w grupie tematów. Wystarczy, że wprowadzimy jakieś słowo w oknie „Co mogę dla Ciebie znaleźć?”. W nowoczesny sposób zaprezentowano również nowości czytelnicze na stronie głównej wyszukiwarki. Przedstawia ona 5 najnowszych okładek pochodzących z kolekcji „Nowości”. Kompletną kolekcję „Nowości” można otworzyć, klikając w niewielki przycisk zlokalizowany w prawej części panelu na górze. Nową wersję katalogu cechuje intuicyjność i prostota, ale też szybsze działanie i bezpieczeństwo, gdyż posiadamy bezpieczny certyfikat SSL.
Mała czytelnia
Do małej czytelni zakupiono 50 calowy telewizor kolorowy LCD firmy SHARP. Telewizor posiada panel LCD jest produktem zaawansowanej technologii, zapewniającym dokładne odwzorowanie obrazu.
Biblioteka dla osób niepełnosprawnych
Biblioteka udostępnia katalog on-line umożliwiając zamawianie książek z dowolnego komputera www.bu.pwsz.elblag.pl
W tzw. „małej czytelni” przy Al. Grunwaldzkiej udostępniamy dwa stanowiska dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu lub ruchu.
POWIĘKSZALNIK OPTYCZNY CZYTAJĄCY DLA OSÓB SŁABOWIDZĄCYCH DaVinci HD : wyświetlacz 24’’ LCD o wysokiej jakości obrazu, kamera HD powiększająca obraz do 77 razy, oprogramowanie OCR czytające oglądany tekst na głos po polsku i podświetlające czytane aktualnie wyrazy, możliwość wyświetlenia linii ułatwiających czytanie.
STANOWISKO KOMPUTEROWE Z PROGRAMEM POWIĘKSZAJĄCO-UDŹWIĘKOWIAJĄCYM SUPERNOVA zwanym czytnikiem ekranu - służy do powiększania obrazu i znaków wyświetlanych na ekranie monitora. Pozwala osobom słabo widzącym na samodzielną pracę z komputerem. Syntezatory mowy przetwarzają informację wizualną na mowę syntetyczną.
Program Supernova łączy powiększenie, obsługę syntezy mowy i brajla w jednym programie. Rozpoznaje i czyta obiekty m. in. w programach Internet Explorer, MS Word, MS Excel. Umożliwia czytanie tekstów w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Klawiatura Big-Keys dzięki wyjątkowej konstrukcji, pomimo powiększonych klawiszy, nie zajmuje więcej miejsca na biurku niż standardowa klawiatura komputerowa
Mysz komputerowa Big Track dla osób z niedowładem rąk. Można ją obsługiwać całą dłonią lub stopą.
W czytelni głównej STOLIK O REGULOWANEJ BEZSTOPNIOWO WYSOKOŚCI BLATU - szczególnie polecany dla osób na wózkach inwalidzkich.
Połączenie systemów Sowa2/Marc21 oraz USOS
Od nowego roku akademickiego 2012/2013 system biblioteczny Sowa2/Marc21 został połączony z Uniwersyteckim Systemem Obsługi Studentów (USOS), a Elektroniczne Legitymacje Studenckie (ELS) pełnią rolę karty bibliotecznej.
Zabezpieczenie zbiorów
W 2011 roku zakupiono i zainstalowano w Bibliotece przy Al. Grunwaldzkiej bramki elektromagnetyczne, a zbiory zabezpieczono odpowiednimi paskami.
Modernizacja magazynów
W latach 2010-2011 w BU1 przeprowadzono remont, w wyniku, którego biblioteka powiększyła się o dodatkowe pomieszczenia. Zmodernizowano magazyny zbiorów oraz dodatkowy magazyn wyposażono w regały przesuwne z napędem ręcznym.
Do lipca 2011 roku w BU2 obowiązywał wolny dostęp do półek. Czytelnik, chcąc wypożyczyć książkę, wybierał pozycję z księgozbioru i własnoręcznie wypisywał rewers. Po remoncie magazyny zostały zamknięte, a wolny dostęp do półek jest możliwy tylko dla korzystających z księgozbioru podręcznego. Od października 2011 czytelnik BU2, podobnie jak BU1, wypożycza książki dokonując rezerwacji za pomocą katalogu komputerowego. Wypożyczalnia informuje czytelnika pocztą elektroniczną o dostępności zarezerwowanej pozycji.
Szkolenie biblioteczne on-line
Od października 2010 roku uruchomiono na uczelnianej platformie edukacyjnej Moodle Szkolenie biblioteczne on-line dla studentów I roku. Kurs ten zawiera materiały, które w przejrzysty sposób przedstawiają podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania BU PWSZ oraz dokładną instrukcję obsługi katalogu komputerowego.
Każdy student, który chce założyć kartę biblioteczną powinien zapoznać się z treścią szkolenia i zaliczyć test sprawdzający na 90% prawidłowych odpowiedzi. W przypadku niezaliczenia szkolenia osoba ma możliwość ponownego przystąpienia do testu i powtarzania go aż do skutku.
Z materiałów szkoleniowych umieszczonych i dostępnych na platformie edukacyjnej Moodle mogą korzystać wszyscy studenci naszej uczelni, chcący dowiedzieć się, jak funkcjonuje Biblioteka Uczelniana PWSZ i katalog komputerowy.
Katalog on-line Biblioteki PWSZ w Elblągu
Biblioteka PWSZ w Elblągu od 2007 roku udostępnia w Internecie katalog, który obejmuje całość zbiorów Biblioteki, czyli BU1 przy Al. Grunwaldzkiej i BU2 przy ul. Czerniakowskiej.
Katalog rejestruje wydawnictwa zwarte (książki) oraz wydawnictwa ciągłe (czasopisma) polskie i zagraniczne w wersji drukowanej, a także normy, które są gromadzone i udostępniane w Czytelni. Katalog biblioteczny oferuje szerokie możliwości wyszukiwawcze, jest dostępny w Internecie pod adresem www.bu.pwsz.elblag.pl. Aby sprawnie dotrzeć do znajdujących się w bibliotece materiałów należy zapoznać się z obsługą katalogu komputerowego.
Dokładna instrukcja korzystania z katalogu komputerowego znajduje się na stronie internetowej kursu w treści Szkolenia bibliotecznego pod punktem Korzystanie z katalogu on-line. Instrukcja pokazuje możliwości katalogu bibliotecznego on-line, uwzględniając opis logowania do konta czytelniczego, przeglądania jego zawartości, sposobów prowadzenia wyszukiwań, wypożyczania i zapisów na wybrane pozycje.
Galeria Filar Sztuki
Od 2001 r. działa w Bibliotece Galeria "Filar Sztuki" – miejsce spotkań ze sztuką i literaturą. Organizujemy tu wystawy malarstwa, grafiki, rysunku, fotografii, spotkania z ludźmi nauki i kultury.