Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Młodzi informatycy poznali praktyczny wymiar studiów

Młodzi informatycy poznali praktyczny wymiar studiów

17 listopada uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Instytut Informatyki Stosowanej Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.

Zebraną młodzież, w tym klasę akademicką ANS w Elblągu przywitał Prorektor ds. kształcenia dr inż. Jerzy Buriak, prof. uczelni, po czym inż. Patryk Pieczarka zaprosił ich do wzięcia udziału w wykładzie pt. "Wirtualizacja: przyszłość środowisk wirtualnych IT".

W trakcie prelekcji uczniowie poznali wiele zagadnień związanych z wirtualizacją, w tym m.in. budowę i znaczenie systemu komputerowego w środowisku wirtualizacji, rodzaje wirtualizacji, typy wirtualizatorów, czy też zastosowanie wirtualizacji w środowiskach IT. Jak podkreślił inż. Patryk Pieczarka, informacje uzyskane przez młodzież na pewno istotnie wpłyną na ich późniejsze możliwości znalezienia pracy w zawodzie.

- Wirtualizacja stanowi absolutną przyszłość usług oraz możliwości pracy w IT. Im szybciej młodzi adepci przyswoją tą wiedzę i zrozumieją zasadę działania oraz strukturę środowisk wirtualnych – tym lepiej poradzą sobie w przyszłej pracy. Każde dodatkowe zajęcia umożliwią rozwój oraz zdobycie doświadczenia w świecie IT - mówił inż. Patryk Pieczarka.

Kolejną atrakcją zaplanowaną na ten dzień były warsztaty dotyczące podstawowej obsługa terminala DEBIAN, w trakcie których uczniowie zdobyli wiele praktycznych umiejętności. Zajęcia praktyczne obejmowały wiele zagadnień, w tym:

  • instalację wirtualnego systemu operacyjnego,
  • konfigurację usług sieciowych Unix,
  • diagnozowanie systemu w oparciu o usługę htop,
  • uprawnienia do plików i katalogów w notacji rwx oraz OCT; chmod chown
  • poruszanie się po terminalu LINUX.

Następnie młodzież miała możliwość zwiedzić liczne nowoczesne laboratoria oraz sale ćwiczeniowe dostępne w ANS w Elblągu.

Na zakończenie studenci z koła naukowego "Sekcja Rozwoju Informatyki i Prototypowania" , którego opiekunem jest mgr inż. Adrian Tomczyk zapoznali młodych informatyków z podstawami technologii druku 3D oraz grawerowania.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w naszej Akademii, a Pani Dyrektor ZSTI w Elblągu mgr Sylwia Łaskowska podziękowała za wsparcie i owocną współpracę.

- Cieszymy się z możliwości nawiązania współpracy. Wśród uczniów pojawiło się duże zainteresowanie informatyką. To bardzo budujące, że młodzi ludzie chcą rozwijać swoje umiejętności poza godzinami lekcyjnymi. Nowoczesne laboratoria na ANS powinny im to zapewnić - podkreśliła Pani Dyrektor ZSTI w Elblągu mgr Sylwia Łaskowska.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz kadrze pedagogicznej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu i zapraszamy na kolejne wykłady, warsztaty oraz kursy organizowane przez naszą Akademię.


Data publikacji: 22 listopada 2023

Przewiń do góry