Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Kampania #DigComp - Obszar 1: Informacja

Kampania #DigComp - Obszar 1: Informacja

Międzynarodowe badania rynku pracy oraz liczne publikacje naukowe od lat wskazują na fakt, że większość osób wciąż nie posiada wystarczających kompetencji z zakresu nowoczesnych technologii. Od kilku lat zostały one wpisane na listę 8 kluczowych kompetencji w procesie uczenia się przez całe życie. Ich posiadanie jest niezwykle ważne, a wręcz niezbędne do pełnego uczestnictwa w życiu coraz bardziej cyfrowego społeczeństwa.  Rozpoczęta przez nas kampania #DigComp to propozycja skierowana do Was, studentów PWSZ w Elblągu, w celu upowszechnienia wiedzy z zakresu przyszłych kompetencji zawodowych.

 

Kompetencje przyszłości to szereg umiejętności, które pozwalają nadążać nam za współczesnością. W szkole, na studiach, w pracy, w domu - dosłownie wszędzie. Prezentowane przez nas 21 kompetencji z 5 obszarów opierają na 3 wymiarach: podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym. Oczywiście chcielibyśmy, aby każdy student osiągnął satysfakcjonujący go poziom, tak by bez problemów mógł odnaleźć się na rynku pracy po upływie pandemii. Prezentowane przez nas treści usprawniają poza rozpoznaniem rynku pracy, także nasze codzienne funkcjonowanie. Nadchodzące i wciąż rodzące się zmiany wymagają przeformowania pewnych umiejętności. Za nami pierwszy obszar kompetencji zatytułowany Informacja. Dotyczy on identyfikacji, lokalizacji, pobierania, przechowywania, organizacji i analizy informacji cyfrowych, porusza także zagadnienia zdolności oceny wartości, znaczenia i celu wiadomości. 

 

Na zaprezentowany obszar składają się następujące kompetencje:

  1. Przeglądanie, wyszukiwanie i filtrowanie informacji
  2. Ocena informacji
  3. Przechowywanie i odnajdowanie informacji

 

Na zaawansowanym poziomie tych trzech kompetencji potrafimy korzystać z szerokiej gamy strategii wyszukiwania informacji. Umiemy monitorować i filtrować otrzymane dane. Znamy narzędzia umożliwiające śledzenie wiadomości w miejscach ich wymiany. Stajemy się krytyczni wobec znajdowanych komunikatów - potrafimy je weryfikować i oceniać ich przydatność.  Stosujemy różne metody i narzędzia do organizacji plików. Ponadto potrafimy zastosować rozmaite strategie do znajdowania zawartości przechowywanej i uporządkowanej.

 

Wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się banalne. Mamy wrażenie, że przecież wszystko to wiemy i stosujemy w codziennym życiu. Nie dajmy się jednak ponieść temu stereotypowi. W dobie pandemii COVID-19 coraz częściej przychodzi nam się zmierzyć z fake newsami. Jesteśmy od rana do wieczora bombardowani wiadomościami, przez co trudno nam znaleźć coś konstruktywnego i rzetelnego. Dlatego posiadanie kompetencji związanej z informacją, z pewnością pomoże nam wszystkim lepiej odnaleźć się w zastanej rzeczywistości. Badania rynku pracy wykazują, że większość ubiegających się o pracę nie posiada tych podstawowych umiejętności. Zatem szlifujmy umiejętności korzystania z informacji i z danych, póki czas i okoliczności nam sprzyjają. Informacja to podstawa zarówno w pracy, jak i codziennym życiu!

 

Każdą z kompetencji opisaną i wytłumaczoną w zrozumiały sposób wraz z przykładami znajdziecie na Facebookowej grupie „Co Piszczy w PWSZ Elbląg”. W każdy wtorek i czwartek prezentujemy nowe umiejętności! Jeśli masz więcej pytań, napisz do nas na adres: Turn on Javascript!

  

Weronika Wójcik

praktykantka Akademickiego Biura Karier


Data publikacji: 05 maja 2020

Przewiń do góry