Życie w dobie pandemii- jaki sprzęt do nauki zdalnej?
Czas pandemii i związane z nim obostrzenia zmusiły sporo osób do mimowolnego zostania streamerami. Lekcje zdalne, ale również spotkania online czy praca zdalna są częścią naszej codzienności.
Jednak jaki sprzęt wybrać do nauki zdalnej, aby jak najlepiej spełniał on swoje zadanie i był dopasowany do naszych potrzeb?
Komputer stacjonarny, laptop czy smartfon?
Pierwszą decyzją jaką musimy podjąć jest to, na jakim urządzeniu będziemy korzystać z aplikacji do nauki i spotkań online. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli używać sprzętu, który już posiadamy, bez konieczności inwestowania w nowy. Zastanówmy się jakie są zalety i wady poszczególnych opcji?
Najbardziej dostępną opcją jest zdecydowanie smartfon. Tutaj oczywiście największą zaletą jest jego praktyczność, relatywnie niska cena w porównaniu z komputerami oraz już wbudowana kamera i mikrofon. Dużym minusem jest jednak wielkość ekranu. Długie godziny zajęć i ciągłe skupianie wzroku na małym ekranie jest bardzo męczące dla naszych oczu, a wymuszona postawa na pewno nie jest dobra dla naszego kręgosłupa. Ponadto w wielu przypadkach jakość głośników pozostawia wiele do życzenia i możliwe, że zajdzie konieczność zainwestowania w słuchawki.
Jednak to komputer stacjonarny lub laptop będzie prawdopodobnie głównym wyborem większości osób. Laptop zapewni nam większą mobilność i z pewnością będzie praktyczniejszy niż PC. Ponadto laptop ma zwykle wbudowaną kamerę i mikrofon. Bardzo często są one jednak niskiej jakości i tak jak w przypadku komputerów PC, jeśli chcemy czegoś lepszego, to będziemy musieli kupić je osobno.
Kamera internetowa
Wybierając kamerę internetową w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jakość obrazu. Najważniejsza jest rozdzielczość, gdzie aktualnym standardem jest Full HD czyli 1920x1080.
Kolejnym ważnym elementem jest autofocus umożliwiający automatyczne ogniskowanie obrazu na osobie nagrywanej, dzięki czemu jest on ostrzejszy.
Pamiętaj o tym, że kamery internetowe mogą mieć różne kąt widzenia. Który kąt widzenia jest najlepszy, to kwestia indywidualna i każdy powinien sam zdecydować, ile chce pokazać.
Zwróć również uwagę na płynność nagrania. Powinniśmy celować w 30-60 klatek na sekundę (FPS).
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat kamer internetowych sprawdź nasze zestawienie.
Mikrofon
Dobry mikrofon to taki, który zapewni jak najlepszą jakość dźwięku w stosunku do swojej ceny. Kupując należy zwrócić, uwagę na zakres częstotliwości i czułość wybranego mikrofonu.
Nie zapomnij też o kierunkowości mikrofonu, bo to od niej zależy czy mikrofon będzie zbierał dźwięk tylko z jednej strony, czy też wszystkie dźwięki z otoczenia.
Alternatywą do mikrofonu może być headset. Sprawdź nasze porównanie, aby zobaczyć która opcja będzie najlepsza dla Ciebie.
Oświetlenie
Warto też zwrócić uwagę natężenie światła w pomieszczeniu. Kamery w laptopach, smartfonach czy też kamery internetowe niższej jakości tracą płynność obrazu w gorszym oświetleniu. Różnice w jakości zobaczymy również w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ obraz znacznie się pogorszy. Postaraj się więc, aby pomieszczenie w którym nagrywasz było dobrze oświetlone i abyś zawsze był zwrócony w kierunku źródła światła.
Jak widzisz jest wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do nauki zdalnej. Jednak niezależnie od tego, jaki zestaw wybierzemy najważniejsze jest to, aby był on dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Nie warto przepłacać, jeśli i tak nie korzystamy z bardziej zaawansowanych funkcji urządzeń.
Źródła:
1. "Beyond Built-in: Why a Better Webcam Matters" - Logitech
2. "A Brief Guide to Microphones"- audio-technica
3. Newegg.com
4. microphonegeeks.com
5. freepik.com
6. Biznes zdjęcie utworzone przez bedneyimages - pl.freepik.com
Autor: Dariusz Trzciński