Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Długie miesiące pandemii i związane z tym obostrzenia wymusiły na nas przeniesienie wielu sfer życia do świata wirtualnego.

Najlepsze kamery internetowe- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

E-lekcje, spotkania online, czy też praca zdalna stały się obecnie nieodłączna częścią naszej codzienności. Zakup dobrej kamery internetowej jest więc koniecznością. Ale jak wybrać tę właściwą? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci podjąć decyzję.

1. Jakość obrazu

Pierwszą rzeczą, o której myślimy przed zakupem kamery internetowej jest jakość transmitowanego obrazu. Chcemy przecież, aby osoby z którymi będziemy rozmawiać widziały nas w jak najlepszej jakości. Jednak, na które parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim najważniejsza jest rozdzielczość. Obecnym standardem jest Full HD czyli 1920x1080 i powinniśmy wybrać kamerę nagrywającą w tej rozdzielczości.

Kolejnym ważnym elementem jest autofocus. Większość kamer na rynku posiada tę funkcję i jest ona niezwykle ważna, ponieważ umożliwia automatyczne skupienie obrazu na osobie nagrywanej. Przełoży się to na dużo ostrzejszy obraz.

Warto też zwrócić uwagę na to jak radzi sobie przy różnym natężeniu światła. Kamery internetowe niższej jakości mają tendencję do tracenia płynności obrazu przy gorszym oświetleniu. Różnice w jej jakości zobaczymy również  w ciemnym pomieszczeniu, gdyż obraz znacząco się pogorszy.

2. Kąt widzenia

Wiele osób przy wyborze kamery internetowej całkowicie zapomina o tym, że każda z nich ma inny kąt widzenia. Większy kąt sprawi, że znacznie większa część pomieszczenia, z którego nagrywamy będzie widoczna. Decyzja o tym, jaki kąt widzenia jest najlepszy, to kwestia mocno indywidualna i każdy powinien zdecydować sam ile chce pokazać.

3. Płynność nagrania

Ważna również jest płynność nagrania jaką otrzymujemy z kamery. Aby obraz był płynny wymagane jest minimum 30 klatek na sekundę (FPS). Jeżeli natomiast zależy nam na wyższej płynności nagrania powinniśmy zainwestować w kamerę nagrywającą w 60 FPS.

4. Dodatkowe akcesoria

Szukając kamery internetowej dopasowanej do nas niejednokrotnie zapominamy o różnych peryferiach , które często dołączane są do zestawu. Kupując pierwszą kamerę internetową  powinniśmy zwrócić także uwagę na te dodatkowe akcesoria. Pierwszym elementem jest wbudowany mikrofon, najczęściej niskiej jakości, gdzie jakość dźwięku jest niewystarczająca. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w oddzielny mikrofon lub headset. Sprawdź nasze porównanie, aby zobaczyć która opcja będzie najlepsza dla Ciebie.

Nie zawsze mamy możliwość zamontowania kamery bezpośrednio na monitorze, dlatego kolejną ważną rzeczą jest statyw. Rożne kąty nagrywania oraz mobilność powodują, że nawet jeżeli w przyszłości będziemy chcieli wykorzystać kamerę internetową do innych celów to statyw na pewno się przyda. 

5. Cena

Planując zakup kamery internetowej musimy przygotować się na wydatek rzędu 100-200zł. Pamiętaj, aby patrzeć na parametry kamery, a nie na markę. Bardzo często, kierując się konkretnym producentem, zapominamy o jej specyfikacjach i potem możemy być rozczarowani, gdy kamera nie spełni naszych oczekiwań.

 

Jak widzisz wybór odpowiedniej kamery wcale nie musi być trudny i wystarczy, że przy zakupie będziesz kierować się naszymi poradami, a na pewno wybierzesz dobrze.

 

 

Źródła:
1. "Beyond Built-in: Why a Better Webcam Matters" - Logitech
2. Newegg.com
3. freepik.com

Autor: Dariusz Trzciński

Przewiń do góry