Najlepsze mikrofony do rozmów online- headset czy mikrofon stacjonarny?
W dobie pandemii wszyscy mimowolnie zostaliśmy streamerami. E-lekcje, praca zdalna, czy też spotkania online są obecnie codziennością.
Stajemy zatem przed decyzją- wybrać komfort użytkowania headsetu, czy też postawić na jakość dźwięku i uniwersalność mikrofonów stacjonarnych? Sprawdź nasze zestawienie i zobacz, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza.
1. Dźwięk
Najważniejszą kwestią przy doborze mikrofonu lub headsetu jest jakość dźwięku. W tej kategorii po pierwsze musimy wyróżnić rodzaje mikrofonów, z jakimi możesz się zetknąć.
Możemy rozróżnić dwa główne typy mikrofonów: dynamiczne i pojemnościowe. Dynamiczne, zazwyczaj tańsze, cechują się większą prostotą budowy oraz mniejszą czułością niż mikrofony pojemnościowe. Przy zakupie powinieneś zwracać uwagę na pasmo przenoszenia (Hz- kHz) oraz czułość (dB) wybranego mikrofonu . Nie zawsze większa czułość jest zaletą i wszystko zależy od tego do czego mikrofon będzie wykorzystywany. Musisz pamiętać, że w wypadku headsetu mikrofon znajduje się bardzo blisko ust i jeżeli nie została włączona opcja "naciśnij i mów" to mikrofon z niższej półki cenowej będzie wyłapywał wszystkie wydawane przez nas dźwięki.
Ważna również jest kierunkowość mikrofonu. To od niej zależy, czy mikrofon będzie zbierał dźwięk tylko z jednej strony, czy też będzie wyłapywał wszystkie dźwięki z otoczenia. Przy mikrofonach stacjonarnych mamy do wyboru: jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz wszechkierunkowe, gdzie w wypadku headsetu są to w zdecydowanej większości mikrofony jednokierunkowe.
Biorąc pod uwagę uniwersalność mikrofonów stacjonarnych oraz stosunkowo lepszą jakość dźwięku, to one będą zdecydowanym zwycięzcą.
2. Komfort użytkowania
Komfort użytkowania to w dużej mierze kwestia indywidualna. Jedni preferują uniwersalność mikrofonów stacjonarnych, natomiast dla innych bardziej wygodny będzie headset. Patrząc jednak na łatwość użycia oraz konieczność niewielkiej konfiguracji bardziej komfortowy jest headset.
3. Praktyczność
Jeżeli chodzi o praktyczność to w większości przypadków zapewne wygrałby headset. Jednak jeżeli mamy zamiar go wykorzystywać do spotkań online lub e-lekcji w połączeniu z kamerą, to dużo praktyczniejszy okaże się mikrofon stacjonarny. Nie ulokowany bezpośrednio przy ustach, większa możliwość redukcji szumów, więcej opcji konfiguracji i oczywiście na obrazie z kamery najczęściej będzie on niewidoczny w przeciwieństwie do headsetu.
4. Cena
Zakupiony headset, czy też mikrofon będziemy chcieli wykorzystywać głównie do spotkań online i raczej będzie to sprzęt z niższej bądź średniej półki cenowej. Mikrofon to koszt rzędu 50zł-150zł, w zależności od jego jakości i rodzaju.
Przy headsetach sprawa wygląda jednak nieco inaczej i pomimo tego, że możemy je kupić w tej cenie, to w porównaniu do mikrofonów jakość dźwięku będzie stosunkowo niższa.
Pamiętaj, aby przy wyborze mikrofonu czy headsetu kierować się jego parametrami, a nie marką. Często sprzęt jednej firmy będzie droższy tylko dlatego, że jest ona bardziej znana i w tej samej cenie moglibyśmy kupić coś lepszej jakości.
Mając na uwadze stosunek ceny do jakości dźwięku i możliwości, w tej kategorii wygrywają mikrofony stacjonarne.
5. Alternatywy
Alternatywą do przedstawionych rozwiązań mogą być mikrofony wbudowane w kamerki internetowe, laptopy lub monitory. W tym wypadku jednak pamiętajmy, że jeżeli nie kupujemy sprzętu z wyższej półki cenowej to jakość dźwięku będzie dużo niższa niż przy mikrofonach stacjonarnych i headsetach.
Jak widzisz werdykt nie jest jednoznaczny. W większości przypadków do rozmów i spotkań online najlepiej sprawdzi się mikrofon stacjonarny. Jednak zależnie od tego czy chcemy położyć większy nacisk na jakość dźwięku, komfort, cenę, czy też praktyczność to każdy powinien sam zdecydować na czym najbardziej mu zależy i na tej podstawie dokonać wyboru.
Źródła:
1. "A Brief Guide to Microphones"- audio-technica
2. microphonegeeks.com
3. freepik.com
Autor: Dariusz Trzciński