Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Rozmawiali o gospodarce obiegu zamkniętego

Rozmawiali o gospodarce obiegu zamkniętego

18 listopada 2022 roku w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu odbyła się konferencja pt. "Rola organizacji obywatelskich we wdrażaniu gospodarki obiegu zamkniętego", organizowana w związku z obchodami Jubileuszu 25-lecia ANS w Elblągu  przez Stowarzyszenie ESWIP i Instytut Ekonomiczny ANS w Elblągu.

Konferencję otworzył Rektor ANS w Elblągu dr inż. Jarosław Niedojadło, prof. uczelni.

- Dzisiejsza konferencja poświęcona jest niezwykle ważnemu zagadnieniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wbrew pozorom to hasło nie jest nowe, tylko bardzo opornie przebija się do naszego życia gospodarczego, przemysłu, generalnie do zarządzania zasobami - mówił Rektor ANS w Elblągu dr inż. Jarosław Niedojadło, prof. uczelni.

Następnie głos zabrał Wiceprezydent Miasta Elbląg Michał Missan, który podkreślił znaczenie gospodarki odpadami komunalnymi dla budżetu miejskiego.

- Gospodarowanie odpadami w naszym mieście kosztuje około 27 milionów rocznie. Nie ukrywam, że oprócz wszelkich ekologicznych korzyści jakie przynosi gospodarka obiegu zamkniętego, to może przynieść też wymierne efekty jeżeli chodzi o budżet miasta - mówił Wiceprezydent Miasta Elbląg Michał Missan.

Konferencja odbywała się w formule hybrydowej, a wśród prelegentów znaleźli się eksperci poruszający tematy związane z gospodarką obiegu zamkniętego.

W trakcie konferencji mogliśmy wysłuchać następujących prelekcji:

  • Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego – wprowadzenie - prof. Henryk Gawroński, Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu,
  • Rola organizacji obywatelskich we wdrażaniu gospodarki obiegu zamkniętego Anna Larsson (Szwecja), Stowarzyszenie Reloop Platform,
  • Koalicja na rzecz GOZ w Elblągu Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP, przewodniczący Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych,
  • Centrum naprawy i ponownego użytkowania przedmiotów na przykładzie Sklepu Społecznego pod Cisem - Justyna Duks, wiceprezes Fundacji Warsztat Zmiany.

 

Na uczestników wydarzenia czekały również panele dyskusyjne:

  • GOZ w organizacjach pozarządowych - na ile organizacje stosują zasady GOZ, co można zrobić, aby polepszyć sytuację? Justyna Duks, wiceprezes FWZ,
  • Rekomendacje dla Elbląga w zakresie wdrażania GOZ Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP.

 

Patronat nad konferencją objęli:

  • Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu dr inż. Jarosław Niedojadło, prof. uczelni,
  • Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
  • Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych.

 

Wszystkim prelegentom oraz gościom serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji.

 


Data publikacji: 21 listopada 2022

Przewiń do góry