Niebezpieczna oferta - wykrywanie zagrożeń na rynku konsumenckim

Niebezpieczna oferta - wykrywanie zagrożeń na rynku konsumenckim

25 listopada w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu odbyła się konferencja pt. "Niebezpieczna oferta - wykrywanie zagrożeń na rynku konsumenckim". W wydarzeniu zorganizowanym przez Pawła Rodziewicza - Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Elblągu oraz Instytut Ekonomiczny ANS w Elblągu, udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu oraz Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu, jak również studenci.

Konferencję rozpoczął wykład pt. "Zakupy online – proste, ale czy zawsze kontrolowane". Milena Górecka oraz Katarzyna Grabowska z Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawiły m.in. zagrożenia czyhające na kupujących online oraz zaproponowały sposoby weryfikacji sprzedawców, u których dokonujemy zakupów.

W drugiej prelekcji zatytułowanej "Nie wszystko złoto, co się świeci. Niebezpieczne oferty w Internecie", Wojciech Szczerba z Europejskiego Centrum Konsumenckiego kontynuował temat zakupów online.

W swoim wykładzie odniósł się nie tylko do rynku polskiego, ale również do całej Unii Europejskiej. Podkreślił, że Europejskie Centrum Konsumenckie zajmuję się m.in. poradnictwem i udzielaniem pomocy w zakresie transgranicznych sporów konsumenckich.

Następnie Maciej Czapliński oraz Aleksandra Kapnik z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawili najnowsze regulacje prawne na gruncie ochrony konsumentów, a Ewelina Antczak–Bobińska opowiedziała o nieuczciwych praktykach handlowych kontrolowanych przez Inspekcję Handlową i podkreśliła, że atrakcyjna oferta, nie zawsze jest uczciwa.

Konferencję zakończyła prelekcja dotycząca działań prewencyjnych i zwalczania nielegalnych praktyk skierowanych wobec uczestników rynku konsumenckiego, prowadzona przez st. asp. Artura Bajorka i podkom. Piotra Kuźnickiego z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Zebrani uczniowie oraz studenci byli pod wrażeniem tematów poruszonych w trakcie wykładów oraz zapowiedzieli, że na pewno będą stosować się do udzielonych porad dotyczących zakupów online.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia!


Data publikacji: 28 listopada 2022

Przewiń do góry