Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Maraton Pisania Listów w ANS w Elblągu

Maraton Pisania Listów w ANS w Elblągu

29 listopada w Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International, w którym udział wzięło blisko 200 uczniów oraz studentów. W wydarzenie zorganizowane przez dr Olgę Filaszkiewicz, wykładowcę w Instytucie Ekonomicznym ANS w Elblągu włączyła się młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu oraz Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.

Wydarzenie rozpoczęło się od wstępu teoretycznego dotyczącego praw człowieka.  Dr Paweł Kardasz opowiedział zebranym o ich genezie, cechach, a także o najważniejszeszych współczesnych aktach prawnych, które ich dotyczą.

Następnie dr Ewa Pachura w swoim wykładzie pt. "Prawo zgromadzeń w Polsce" przedstawiła m.in. rodzaje zgromadzeń, ustawy regulujące prawo zgromadzeń oraz odniosła się do zakazów oraz obowiązków przy ich organizowaniu.

W ostatniej z prelekcji mogliśmy dowiedzieć się więcej o działalności Amnesty International oraz corocznych maratonach pisania listów. Dr Olga Filaszkiewicz podkreśliła, że jest to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka i co roku miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń, które są niezwykle istotnym narzędziem zmiany społecznej. Listy pisane są do decydentów, którzy mają realny wpływ na los bohaterów oraz bohaterek, którzy zostali niesłusznie skazani i są często więzieni w nieludzkich warunkach. W ubiegłych latach Maratony Amnesty International realnie przyczyniły się do uwolnienia wielu osób.

- Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Niedługo po nim otrzymujemy wiele dobrych wiadomości. Ludzie są uwalniani z więzień, a władze reagują na nasze apele  - mówiła dr Olga Filaszkiewicz - organizatorka Maratonu Pisania Listów Amnesty International w ANS w Elblągu.

Uczestnicy Maratonu mogli okazać wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości. Zebrani uczniowie i studenci napisali blisko 300 listów w obronie wybranych przez siebie osób.

Napisałam list w sprawie Aleksandry z Rosji, która została niesłusznie uwięziona za sprzeciw przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę. Musimy pomagać i chociaż poprzez napisanie listu pokazać im, że nie są sami- mówiła jedna z uczennic, biorąca udział w Maratonie.

 Zapraszamy do obejrzenia relacji z Maratonu!


Data publikacji: 30 listopada 2022

Przewiń do góry