Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Magiczna Liczba Pi

Magiczna Liczba Pi

Młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu wzięła udział w warsztatach matematycznych oraz wykładzie dotyczącym liczby Pi, które zorganizowane zostały w ramach Akademii Praktycznie Stosowanej przez ANS w Elblągu.

Historię tej niezwykłej liczby oraz liczne ciekawostki przybliżyła uczniom w prelekcji "Magiczna Liczba Pi" mgr inż. Dorota Żarek - wykładowca ANS w Elblągu. Młodzież dowiedziała się między innymi, że liczba Pi jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych liczb niewymiernych. Jej historia sięga aż 4000 lat, a w przeciągu tysiącleci sposoby obliczania i oceny wartości tej liczby przechodziły wiele przemian.

Dodatkową atrakcją dla młodzieży były warsztaty matematyczne z wykorzystaniem sorobanu. Jest to liczydło rozpowszechnione w 1200 roku w Korei i Japonii, a jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku był obowiązkowym wyposażeniem biur wszystkich japońskich urzędników.

Uczniowie dowiedzieli się, że soroban jest mostem pomiędzy fizycznym wyobrażeniem liczby, a jej abstrakcyjną postacią, jaką jest cyfra.

- Warsztaty były bardzo ciekawe. Nie wiedzieliśmy, że z użyciem sorobanu można tak szybko liczyć– mówili uczniowie.

Cieszymy się, że mogliśmy gościć młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu w murach naszej Akademii.


Data publikacji: 14 marca 2023

Przewiń do góry