Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Drony w służbie historii

Drony w służbie historii

Przedstawiciele Instytutu Informatyki Stosowanej im. Krzysztofa Brzeskiego ANS w Elblągu uczestniczyli w uroczystych obchodach 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Zespół dra inż. Henryka Olszewskiego, prof. uczelni, w skład którego wchodzą: inż. Maciej Sieradzki i inż. Patryk Redziński, wraz ze studentami Instytutu od wielu lat prowadzi owocną współpracę z pracownikami Muzeum w zakresie:

  • skanowania cennych artefaktów,
  • skanowania fotogrametrycznego realizowanych przez Muzeum wykopalisk,
  • wykrywania miejsc przyszłych wykopalisk przy wykorzystaniu dronów wyposażonych w wysokiej rozdzielczości kamery światła widzialnego i kamery multispektralne umożliwiające zbadanie obiektów znajdujących się pod powierzchnią ziemi,
  • wspólnie prowadzonych zajęć dla studentów Instytutu na terenie wykopalisk, w Dronarium oraz w salach ekspozycyjnych Muzeum,
  • wspólnie prowadzonych pokazów technologii archeologii cyfrowej dla mieszkańców Elbląga realizowanych w ramach imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum.

Prowadzone przy pomocy dronów prace badawcze obejmowały:

  • poszukiwanie nowych stanowisk archeologicznych i ich interpretację – wykryto w okolicach Elbląga osadę z okresu średniowiecza, określono również położenie średniowiecznego młyna nad rzeką Elbląg. Aktualnie prowadzone są prace badawcze, których celem jest określenie przebiegu murów obronnych średniowiecznego Elblągu oraz położenia na terenie Żuław osad Zakonu Krzyżackiego,
  • sprawdzenie zasięgu już znanych stanowisk archeologicznych – określono zarys osady Truso pod Elblągiem, na której kończył się szlak bursztynowy,
  • tworzenie dokumentacji prowadzonych przez Muzeum wykopalisk na terenie starówki miasta Elbląga oraz zburzonego pod koniec II wojny światowej ratusza w Braniewie, przedstawiającej postępy w pracach i ujawniającej miejsca, gdzie należy je zintensyfikować. Realizowana, za pomocą dronów, fotogrametria bliskiego zasięgu pozwoliła na rezygnację z czasochłonnej dokumentacji rysunkowej.

W trakcie obchodów 70-lecia Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu drony pojawiły się również nad muzealnym dziedzińcem, pozwalając uzyskać spektakularne ujęcia z lotu ptaka, które nie są możliwe do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych metod filmowania.

Drony zarejestrowały szerokie panoramy i dynamiczne ujęcia imprezy plenerowej, co dodało filmom wyjątkowego charakteru. Drony mogą dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla tradycyjnych kamer, co pozwoliło na pełniejsze udokumentowanie wydarzenia. Zastosowane drony wyposażone są w stabilizowane trójosiowo gimbale zapewniające płynne i stabilne nagrania, co jest kluczowe dla jakości rejestrowanych filmów.

Wykorzystane drony ponownie udowodniły, że stanowią nowe narzędzie wspomagające rejestrację imprez plenerowych i stanowiące podstawę archeologii cyfrowej usprawniając proces rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego naszego miasta.


Data publikacji: 11 czerwca 2024

Przewiń do góry