Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Drony w archeologii

Drony w archeologii

W ramach Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu odbył się Wikiński Festiwal Wody i Ognia TRUSO FEST, na którym dr inż. Henryk Olszewski, prof. uczelni poprowadził wykład: „Drony w służbie archeologii. Wykorzystanie nowych technologii w badaniach archeologicznych".

W trakcie prelekcji przedstawione zostały wyniki współpracy Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu z elbląskimi archeologami. Drony wykorzystywane są przez zespół pracowników naszej Uczelni w składzie: dr inż. Henryk Olszewski, prof. uczelni, inż. Patryk Redziński, inż. Maciej Sieradzki, do realizacji badań archeologicznych prowadzonych od skali milimetrowej do kilometrowych obszarów terenów otwartych, gdzie zbieranie danych jest czasochłonne i kosztowne.

Zostały one z powodzeniem wykorzystane do mapowania stanowisk archeologicznych na terenie osady Truso, na starówce Elbląga, na Żuławach i w ujściu rzeki Elbląg. Zarejestrowano zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które umożliwiły wygenerowanie modeli 3D stanowisk archeologicznych oraz identyfikację cech, które nie są widoczne z powierzchni ziemi, takich jak: artefakty znające się pod powierzchnią ziemi, ślady po dawnych zabudowaniach oraz po uprawach, które mogą pomóc archeologom zrozumieć układ i zasięg stanowiska.

Dzięki dronom uzyskano dostęp do trudno dostępnych obszarów, takich jak bagna wokół zarastającego jeziora Drużno, które są niemożliwe do zbadania dla archeologów. Modele 3D wykopalisk prowadzonych na terenie Starego Miasta w Elblągu wykorzystano do celów analitycznych i wizualizacyjnych.


Data publikacji: 28 czerwca 2023

Przewiń do góry