Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Gdy zbliża się koniec szkoły średniej każdy z nas myśli o tym co będzie dalej. Chcielibyśmy, żeby poświęcony czas oraz trud włożony w naukę zaprocentował. Stajemy więc przed wyborem- praca czy studia?

Czy warto studiować? Porady dla przyszłych studentów.

Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

TRAKTUJ STUDIA JAK INWESTYCJĘ

Każdy z nas dokonując jakiegokolwiek wyboru zawsze stara się brać pod uwagę wszystkie za i przeciw. Nie inaczej sprawa ma się ze studiami. Dobrze jest potraktować ten wybór jak inwestycję.

Na każdym etapie podejmowania decyzji o studiach potraktuj  zdobytą wiedzę oraz doświadczenie jak potencjalnie zarobione pieniądze. Decyzja, którą podejmiesz powinna bazować na tym, czy dana inwestycja jest opłacalna i w przyszłości zaprocentuje. Wyobraź sobie siebie za kilka lat i zastanów się nad tym jak bardzo studia wpłyną na twoją przyszłość.

Jak pokazują krajowe statystyki, studia są bardzo dobrą inwestycją. Duża liczba pracujących w zawodzie absolwentów jest świadectwem tego, że są one warte poświęconego czasu i na pewno zaprocentują.

JAKI KIERUNEK?

Aby wybrać właściwy kierunek dla siebie, pierwszą rzeczą jest ocena w czym czujemy się najmocniejsi. Czy jesteśmy humanistami, czy też może bliżej nam do przedmiotów ścisłych? Przy ocenie nie kieruj się tylko wynikami jakie osiągasz, ale również tym co sprawia Ci przyjemność i w czym chcesz się dalej rozwijać.

Gdy już będziemy pewni tego co nas najbardziej interesuje, pozostaje przed nami wybór konkretnego kierunku. Ale jak określić jaki kierunek jest tym właściwym? Odpowiedź nie jest prosta.

Część z nas dokonuje wyboru kierunku studiów słuchając znajomych lub rodziny. Inni kierują się jego popularnością. Część z nas decyduje natomiast pod wpływem chwili, nie poświęcając wystarczającej ilości czasu na podjęcie świadomej decyzji.

Pamiętaj, że ten wybór ma w przyszłości zaprocentować i powinniśmy zrobić wszystko, żeby podjąć właściwą dla nas decyzję.  

PRAKTYKA CZY TEORIA?

Krótko mówiąc, i praktyka i teoria są ważne, a jedno wynika z drugiego. Jednak mając je postawione obok siebie, zawsze bardziej wartościowa będzie praktyka. Przy podejmowaniu decyzji o uczelni i kierunku studiów, należy przede wszystkim postawić na jego praktyczność.  Duża liczba praktyk zawodowych, kształcenie nastawione na praktyczność oraz wykładowcy potrafiący przekazać wiedzę w sposób przystępny, możliwy do wykorzystania w późniejszej pracy, to jest to czego powinniśmy szukać przy wyborze studiów dla nas.

Nie możemy zapominać również o tym aby kierować się tym co byśmy chcieli robić w przyszłości.

Humaniści mogą próbować swoich sił na studiach technicznych i nie jest wykluczone, że umysły ścisłe poradzą sobie na wydziałach humanistycznych, jednakże najlepiej jest mierzyć siły na zamiary. Wykorzystaj swoje mocne strony i idź za ciosem również w wyborze kierunku studiów.

Sprawdź nasze porady dla humanistów oraz umysłów ścisłych, jeżeli chcesz się utwierdzić w swoim wyborze.

STUDIA TO NIE TYLKO NAUKA

Podejmując decyzję o pójściu na studia kieruj się również tym co mogą Ci one zaoferować poza wiedzą i praktyką. Słuchając opowieści znajomych i rodziny o czasie spędzonym na studiach, zazwyczaj słyszymy nie o nauce czy egzaminach, a o fajnym życiu studenckim.

Wyjazdy zagraniczne w ramach programu Erasmus+, rozwijanie swoich pasji w kołach naukowych i sekcjach sportowych, czy też duża ilość wydarzeń uczelnianych to rzeczy, na które również należy zwrócić uwagę gdy będziemy podejmować decyzję o wyborze studiów.

STUDIA W PWSZ W ELBLĄGU

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu stawiamy na praktyczność kształcenia i dajemy Ci szansę rozwijania swoich pasji.

Duża ilość praktyk, wykładowcy praktycy oraz kierunki studiów dopasowane do potrzeb rynku są gwarantem satysfakcjonującej pracy po studiach.  Możemy Ci zaoferować darmowe studia dzienne, popołudniowe oraz bogatą ofertę studiów zaocznych. Studia te są idealne dla osób pracujących i łączą praktyczność kształcenia z wygodą studiowania.

REKRUTACJA ZIMOWA TRWA

Jeśli nie masz pewności jaki kierunek wybrać lub chcesz uzyskać informacje dotyczące studiów w PWSZ w Elblągu sprawdź naszą ofertę, bądź skontaktuj się z nami przez e-mail: Turn on Javascript!.

 

Autor: Dariusz Trzciński

Przewiń do góry