Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Co ma wspólnego hospicjum z resocjalizacją?

Co ma wspólnego hospicjum z resocjalizacją?

Elbląskie hospicjum przy ulicy Toruńskiej było miejscem kolejnej wizyty studyjnej, w której uczestniczyli studenci II roku Pedagogiki, specjalność pedagogika opiekuńczo – wychowawcza z resocjalizacją nieletnich, w ramach zajęć z przedmiotu Metody i techniki oddziaływań resocjalizacyjnych

Jeśli ktoś oglądał film Johnny z 2022 roku w reżyserii Daniela Jaroszka – już wie o czym mowa. To historia młodego człowieka, któremu sąd nakazuje prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym.

To był film. A fakty? Nie wszyscy wiedzą, że jeszcze kilka lat temu, przed wybuchem pandemii koronawirusa, do elbląskiego hospicjum codziennie w dni powszednie, przychodzili więźniowie odbywający karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym. Jako wolontariusze wspierali personel. Z innego punktu widzenia – zmieniali siebie, swoje podejście do życia, korygowali swoją hierarchię wartości. Stawali się inni.

O takiej formie oddziaływań resocjalizacyjnych i readaptacyjnych oraz o konkretnych doświadczeniach związanych z aktywizowaniem osób pozbawionych wolności ale także o wolontariacie oraz idei ruchu hospicyjnego i na wskroś humanistycznym podejściu do towarzyszenia osobom w stanie terminalnym, chorym i cierpiącym, opowiadały: Pani Wiesława Pokropski, dyrektor placówki oraz Pani Anna Podhorecka.

Wizyta w hospicjum była szczególna, bo jest to szczególne miejsce. Szczególne jest też doświadczenie wolontariatu hospicyjnego osób izolowanych. Warto byłoby, aby ta dobra praktyka współpracy hospicjum i aresztu śledczego odrodziła się na nowo.


Data publikacji: 29 marca 2024

Przewiń do góry