Tydzień Otwartego Dostępu 2022

Tydzień Otwartego Dostępu 2022

#TydzieńOtwartegoDostępu #OpenAccessWeek #OAWeek 24-30.10.2022

 

W dniach 24-30 października odbywa się Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu. Każdego roku w ostatni pełny tydzień października organizowane są akcje i wydarzenia służące podniesieniu świadomości w zakresie Otwartej Nauki i wolnego dostępu do publikacji.

Instytucje, organizacje oraz wszyscy chętni z całego świata zwracają uwagę na potrzeby oraz korzyści wspólnego dzielenia się wiedzą i osiągnięciami pracy naukowej. Działania te polegają na popularyzacji dostępnej wiedzy w Otwartym Dostępie.

Hasłem tegorocznej edycji jest „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej” (#OpenForClimateJustice). Nacisk położony jest m.in. na działania i promocję otwartego dzielenia się wiedzą ponad granicami w kontekście walki z kryzysem klimatycznym, a także współpracę pomiędzy ruchem klimatycznym a społecznością Otwartej Nauki.

Sprawiedliwość klimatyczna to problem zmian klimatycznych nie tylko w kwestii środowiskowej, ale również etycznej i politycznej. Nacisk położony jest na wpływ wywierany przez globalne ocieplenie i katastrofy ekologiczne na społeczeństwo, szczególnie w kontekście pogłębiających się nierówności. Koncepcja ta podkreśla nieproporcjonalny wpływ zmian klimatu na obywateli i wspólnoty oraz fakt, że społeczności najmniej odpowiedzialne za te zmiany, są często w ich efekcie najbardziej poszkodowane.

Więcej na stronie www.openaccessweek.org

 

JAK DZIAŁA OTWARTA NAUKA?

 

PUBLIKACJE DO POBRANIA :

- Zmiany klimatu w świetle prawa UE i prawa polskiego na tle porównawczym

- Zmiany klimatyczne - impas i perspektywy. Punkt widzenia krajów globalnego Południa

- Klimatyczne ABC 

- Ekologistyka odpadów opakowaniowych w rolnictwie, Ekonomika i Organizacja Logistyki 4 (1), 2019, s. 5–15

- Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk

 

 

 


Data publikacji: 27 października 2022

Przewiń do góry