Studia czy praca?
Kończysz szkołę średnią i nie wiesz co dalej? Nie wiesz czy lepiej iść na studia, czy też może jednak do pracy? Poniższy artykuł na pewno pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Praca czy studia?
Kończąc szkołę średnią stajemy przed wyborem - studia czy praca? Każdy z nas podejmując decyzję stara się brać pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dobrym pomysłem będzie potraktowanie tego wyboru jak inwestycji i zastanowienie się nad tym co byśmy chcieli robić za 5-10 lat.
Oczywiście wczesne rozpoczęcie kariery zawodowej pozwoli nam zyskać tak potrzebne na rynku pracy doświadczenie, jednak należy zastanowić się nad przyszłością. Nie warto od razu po ukończeniu szkoły średniej rezygnować z dalszego kształcenia i decydować się od razu na pracę. Co prawda zdobędziemy w ten sposób doświadczenie, jednak znaczna część specjalistycznych zawodów oraz praca na wyższych szczeblach wielu ścieżek kariery będą dla nas niedostępne.
Dlatego właśnie lepiej zastanowić się nad uzyskaniem wyższego wykształcenia od razu. Nie warto zwlekać z rozpoczęciem studiów, ponieważ dużo lepiej płynnie przejść z nauki w szkole średniej do kształcenia na studiach, gdy jeszcze jesteśmy przyzwyczajeni do uczenia się. Wiele osób, które czekają z podjęciem decyzji przez wiele lat, traci zapał i tym samym przekreśla swoje szanse na wyższe wykształcenie i wszystkie profity z tym związane.
Zalety studiowania
Pierwszą rzeczą, o której musisz wiedzieć decydując się na studia jest to, że wybór ten nie tylko pozwoli Ci uzyskać wykształcenie, ale również da szansę na zdobycie doświadczenia w wymarzonym zawodzie.
Musisz pamiętać o tym, że idąc na studia odbywać będziesz praktyki zawodowe, w trakcie których szlifować będziesz swoje umiejętności i wykorzystywać je wykonując zadania, które na pewno zaprocentują w przyszłej pracy.
Wykształcenie oraz doświadczenie zdobyte na studiach przełoży się nie tylko na łatwiejsze znalezienie zatrudnienia, ale również pozwoli nam na podjęcie specjalistycznej i lepiej płatnej pracy. Ponadto studia w wielu przypadkach otwierają nam drzwi do dalszego awansu. Wszystkie te czynniki przekładają się na dużo wyższe zarobki i jak pokazują statystyki Ekonomicznych Losów Absolwentów, osoby posiadające wyższe wykształcenie mogą zarobić znacznie więcej od tych, które nie ukończyły studiów.
Jednak jaki kierunek studiów wybrać i na jaką uczelnię się zdecydować, aby nasza decyzja zaprocentowała i przyniosła spodziewane efekty?
Wybierz dobrze
Wybór właściwej uczelni jest kluczowy. Pamiętaj, aby przy podejmowaniu decyzji kierować się praktycznością kształcenia oraz tym, abyśmy mogli jak najlepiej wykorzystać czas studiów na przygotowanie się do pracy w wybranym zawodzie.
Masz możliwość znacząco zwiększyć swoje szanse na wyższe zarobki i szybkie znalezienie pracy jeżeli będziesz posiadać zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Doświadczenie zdobyte w czasie zajęć praktycznych i praktyk studenckich może przeważyć szalę na naszą korzyść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i umożliwić nam zdobycie dobrze płatnej pracy. Dlatego pamiętaj aby przy wyborze uczelni zawsze stawiać na praktyczność kształcenia.
Kolejną decyzją, którą musimy podjąć jest wybór kierunku studiów. Pierwszą rzeczą jest ocena tego, w czym czujemy się najmocniejsi. Czy bliżej nam do przedmiotów ścisłych, czy też może jesteśmy humanistami? Kieruj się tym co sprawia Ci przyjemność i w czym chcesz się dalej rozwijać, a nie tylko wynikami jakie osiągasz. Ważna jest również analiza rynku pracy i podjęcie decyzji bazując na aktualnych oraz przewidywanych trendach. Pamiętaj o tym, aby potraktować ten wybór jak inwestycję, która zaprocentuje nie tylko posiadaniem wiedzy teoretycznej, ale również umiejętnościami praktycznymi i przez to zdobyciem specjalistycznej, dobrze płatnej pracy.
Nie zapominajmy również o wielu możliwościach połączenia studiów z pracą. Studia popołudniowe i zaoczne są idealnym wyborem dla osób, które chciałyby jednocześnie studiować i pracować.
Źródła:
1. Ekonomiczne Losy Absolwentów - ela.nauka.gov.pl