Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Student IP w Estonii

Student IP w Estonii

Student Damian Pietryk z Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu z kierunku Inżynieria środowiska, członek Studenckiego Koła Naukowego CREO,  uczestniczył w  konferencji pod nazwą "Sustainable Consumption and Circular Economy in the Baltic Sea region", organizowanej przez Baltic University Programme z siedzibą w Uppsali.  Konferencja miała miejsce w Estonii i była przeznaczona dla studentów studiujących na poziomie licencjackim, inżynierskim oraz magisterskim w regionie Morza Bałtyckiego.Tematem konferencji był zrównoważony rozwój, konsumpcja i gospodarka o obiegu zamkniętym.

Konferencja trwała od 25 do 28 kwietnia 2019 r. w miejscowości Nelijärve w gminie Aegviidu pod Tallinnem. Przez 3 dni prowadzone były wykłady, warsztaty oraz dyskusje na temat tego jak poprawić ogólny dobrobyt jednocześnie chroniąc środowisko. Całość zakończyła się parlamentem studentów BUP, którego członkiem w ramach programu został student PWSZ. W parlamencie głosowano w kwestiach przyszłych konferencji, planów na kolejne spotkania oraz dyskutowano jak dzięki wiedzy zdobytej w trakcie konferencji można wpłynąć na nasz region, miasto czy też uczelnię. Wybrano nowego reprezentanta studentów - Ellen Chkhitadze z Polski. 

O udział  w konferencji ubiegało się ponad 190 chętnych, ale wybranych zostało tylko 70 studentów, z czego 10 z Polski, każdy z innej uczelni. Na konferencji byli studenci z Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Finlandii, Szwecji, Niemiec i Polski. Przed wyjazdem student musiał przygotować się do tematów poruszanych na konferencji. Student na koniec otrzymał Certyfikat podpisany przez sekretariat Baltic University Programme w Uppsali oraz rektor Eurocadmii w Tallinnie. 

- Zdobytą wiedzę zamierzam wykorzystać oraz przekazać innym studentom uczelni. Tematy poruszane na konferencji były bardzo istotne dla najbliższych 15 lat istnienia naszego regionu. Studenci okazali się otwarci, chętni do poznania innych oraz rozmowy, a sam program konferencji był odpowiedni, zrównoważony pod względem nauki, pracy w grupach jak i również relaksu. Na pewno zamierzam kontynuować naukę jako student BUP oraz mam nadzieję, ze będę mógł uczestniczyć w kolejnych edycjach konferencji (następna jest w Rosji w obwodzie Kaliningradzkim) – mówi Damian Pietryk.


W ramach konferencji, pierwszy raz odbyła się Olimpiada, w której drużyny złożone ze studentów różnych narodowości, konkurowały w kilku zadaniach. Drużyna p. Damiana "Pirates of the Baltic Sea" zdobyła 1 miejsce.


Data publikacji: 10 maja 2019

Przewiń do góry