Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Narodowe Czytanie w BANS

Narodowe Czytanie w BANS

8 września w BANS w Elblągu odbędzie się 12 edycja akcji Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie - to akcja wspólnego czytania, zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego, a pomysłodawcą akcji była Agnieszka Celeda. Pierwsze wspólne czytanie odbyło się 8 września 2012 roku, a wybraną lekturą był wówczas "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza.

W tym roku czytamy "Nad Niemnem" powieść Elizy Orzeszkowej. Utwór powstawał w latach 1886–1887, a w formie książki ukazał się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury.

Wszystkich chętnych do wspólnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zapraszamy 8 września o godz. 12.00 do Biblioteki (BU2) przy ul. Czerniakowskiej 22.

 

"Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa - tekst

 Wolne Lektury

 


Data publikacji: 29 sierpnia 2023

Przewiń do góry