Kampania "Biała wstążka"

Kampania "Biała wstążka"

Wtorkowy poranek w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu został zdominowany przez kobiety. To właśnie one są sprawczyniami zorganizowanej w Uczelni konferencji dotyczącej kampanii Białej Wstążki. Członkowie wolontariatu z Instytutu Pedagogiczno-Językowego do udziału zaprosili czterech wybitnych wykładowców, którzy wygłosili krótkie wystąpienia.

 

Już na wstępie każdy student otrzymał tematyczną białą wstążkę. Aula z minuty na minutę wypełniała się po brzegi studentami różnych kierunków, specjalności, a także instytutów. Pierwsza głos zabrała Prorektor ds. Organizacyjnych i Naukowych dr Irena Sorokosz, która wygłosiła prezentacje zatytułowaną „Przemocowa kontrola nad drugą osobą – mechanizmy psychologiczne”. Prelegentka podkreślała rangę owych mechanizmów, dokładnie tłumacząc zachodzące procesy i ich funkcjonowanie w praktyce.

Następny wykład należał do dr Joanny Nowak, która wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Przemoc wobec kobiet – społeczno-kulturowe uwarunkowania”. Swoje wystąpienie rozpoczęła od przedstawienia zatrważających danych Niebieskiej Linii dotyczących przemocy wobec kobiet. Wykład dr Nowak został oparty na charakterystyce uwarunkowań przemocy ekonomicznej. Wbrew pozorom okazało się, że jest to bardzo istotny i złożony problem, którego źródła zaskoczyły wielu studentów. Prelegentka w ciekawy i nieco humorystyczny sposób prezentowała tytułowe uwarunkowania.

Trzecie wystąpienie należało do mgr Bogumiły Salmonowicz, która opowiedziała o kilku krokach działania bez przemocy. Jak na poetkę przystało prelegentka, rozpoczęła od mocnego wiersza „Gwałt. Skutki uboczne” autorstwa Justyny Koronkiewicz. Następnie płynnie przeszła do przedstawienia kilku kroków ułatwiających działania antyagresyjne: obserwacji, uczuć, potrzeb oraz próśb. W charakterystycznym dla siebie stylu bardzo swobodnie przeplatała teorie z praktyką, co zdecydowanie przypadło studentom do gustu.

Ostatni wykład należał do mgr Piotra Trusiewicza, który wygłosił prezentacje „Przemoc domowa - moje zawodowe przypadki”. Bardzo ciekawie opowiadał o funkcjonowaniu Niebieskiej Linii oraz o współpracy z ofiarami. W jego wystąpieniu nie zabrakło także uwagi dla agresorów, sprawców przemocy wobec kobiet. Prelegent wystąpienie oparł na własnych kilkunastoletnich doświadczeniach zebranych podczas pracy w policji. Poruszał wiele ważnych problemów, które szczegółowo i bez owijania w bawełnę omawiał. Wykładowca jest laureatem nagrody Złotego Telefonu, wręczanego funkcjonariuszom Niebieskiej Linii. W swoim wystąpieniu poruszał również tematykę ośrodków profilaktyk rodziny.

 

Konferencja zorganizowana przez wolontariat okazała się strzałem w dziesiątkę. Studenci z białymi wstążkami na piersi, bogatsi w nową, niezbędna do funkcjonowania w zdrowym społeczeństwie wiedzę, opuścili uczelniane mury. Oby mniej ofiar przemocy domowej, a oby więcej takich inicjatyw!

Weronika Wójcik
Studentka I roku pedagogiki medialnej
Studia II stopnia

 


Data publikacji: 11 grudnia 2019

Przewiń do góry