Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mówi się, że ile osób tyle opinii. Tak samo jest z uczeniem. Nie istnieje złoty środek, który jest idealny dla wszystkich.

Jak się uczyć? - Indywidualne podejście do nauki

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE


Mówi się, że ile osób tyle opinii. Tak samo jest z uczeniem. Nie istnieje złoty środek, który jest idealny dla wszystkich. Pamiętajmy, że to co dla jednej osoby okazuje się strzałem w dziesiątkę pozwalającym na naprawdę efektywną naukę, dla innej po prostu nie zadziała.


TYP OSOBOWOŚCI


Mając to na uwadze warto zastanowić się co tak naprawdę jest dla nas najlepsze i jaki typ osobowości sobą reprezentujemy. Wyróżniamy następujące rodzaje osobowości:

 

  • słuchowiec - jest to typ osobowości, który najlepiej odnajduje się w sytuacji kiedy wiedza przekazywana jest w sposób mówiony. Bardzo często przedkłada audiobooki nad tradycyjne książki oraz preferuje uczenie się w trakcie lekcji słuchając nauczyciela. Osoba, która charakteryzuje się tym typem osobowości najlepiej odnajdzie się w metodach nauki skupiających się na słuchaniu i powtarzaniu na głos. Nauka idzie im również lepiej gdy w trakcie rozwiązywania zadań czy też przygotowywania notatek słuchają ulubionej muzyki,
  • wzrokowiec - jeżeli na lekcji pierwsze na czym skupiasz uwagę to wzory czy też tematy, które nauczyciel zapisuje na tablicy, a zamiast słuchać wolisz zagłębić się w lekturze oraz czerpać wiedzę z wykresów to najprawdopodobniej jesteś wzrokowcem. Ten typ osobowości najlepiej radzi sobie z przyswajaniem wiedzy z notatek oraz różnego rodzaju tabel i wykresów. Zdecydowanie przedkłada tradycyjne podejście do nauki bazujące na książkach oraz sporządzeniu notatek. W trakcie uczenia bardzo dużą wagę przykłada do właściwej organizacji oraz porządku,
  • kinestetyk - typ osobowości bardzo często przypisywany osobom mającym problem z długotrwałym skupieniem się na nauce w formie tradycyjnej. Musi stale być w ruchu oraz uważa, że wiedzę najlepiej przyswaja się nie ślęcząc nad książkami, czy też słuchając audiobooków siedząc wygodnie w fotelu ale poprzez aktywność i zaangażowanie całego siebie w naukę. Dla tego typu osobowości najlepsze będą nietypowe metody nauki, będące bardzo często modyfikacją do własnych potrzeb już istniejących technik. Równie często będą zapewne sięgać po bardziej egzotyczne metody mnemotechnik, które dla innych mogłyby się wydawać co najmniej ekscentryczne.

 

Jak widzisz każdy z nas, zależnie od typu osobowości będzie miał inne podejście do uczenia. Z tego powodu najlepiej jest samemu przetestować wybrane metody nauki oraz wybrać najlepszą dla siebie.


Dobrym pomysłem będzie również łączenie różnych metod na naukę oraz ich modyfikowanie. Technika przygotowywania notatek świetnie sprawdzi się ze stopniowaniem wiedzy, a regularne powtarzanie w zasadzie jest zalecane przy którejkolwiek z metod.

 

Przewiń do góry