Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
IEEE NTech 2018

IEEE NTech 2018

W dniach 26-30 listopada 2018 r. odbyła się 2 edycja projektu IEEE NTech 2018 - Industry 4.0 - 5 dni zwiedzania niemieckich firm technologicznych i ośrodków badawczych. W tegorocznej edycji wzięło udział trzech studentów PWSZ w Elblągu z koła naukowego IEEE Elblag Student Branch: Krzysztof Niburski, Piotr Kwietniewski i Marcin Pakuła.

Każdy dzień to była podróż do innego niemieckiego miasta i poznanie kolejnej firmy z dziedziny Przemysłu 4.0. Początek wyprawy miał miejsce w Dresden, gdzie zwiedziliśmy firmę Infineon Dresden, która specjalizuje się w mikroelektronice i jest jednym z liderów w produkcji czujników i podzespołów elektronicznych. W Dresden mieliśmy również okazję zobaczyć, jak wygląda współpraca niemieckich uczelni z ośrodkami badawczymi  - byliśmy w Fraunhofer Institute for Photonic Microsystems.

Podczas drugiego dnia IEEE NTech 2018 mieliśmy okazję uczestniczyć w SPS IPC Drives w Norymberdze - największych targach przemysłowych w Europie. Podczas kilku intensywnych godzin zobaczyliśmy  mnóstwo profesjonalnych urządzeń, które są wykorzystywane (lub zobaczymy je w przyszłości) w fabrykach przemysłowych oraz prowadzą do coraz większej automatyzacji przemysłu.

Trzeci dzień to wizyta w dwóch firmach: GE Additive oraz Intel Germany. Pierwsza z nich to nowoczesny oddział GE w Garching, w którym rozwijane są technologie związane z zaawansowanym drukiem 3D. Tworzone są tu warstwa po warstwie precyzyjne, mechaniczne i termicznie odporne metalowe (!) komponenty. Kolejnym punktem dnia była wizyta w niemieckim oddziale firmy Intel, gdzie wzięliśmy udział w prezentacji o technologii 5G i autonomicznych pojazdach, ale również byliśmy świadkami profesjonalnego badania jakości wykonania procesorów, które na co dzień znajdują się w naszych komputerach.

Czwarty dzień NTech’a to wizyta w naukowo-badawczym Instytucie Maxa Plancka i poznanie zagadnień z dziedziny fizyki termojądrowej oraz wizyta w DLR, czyli Niemieckiej Agencji Kosmicznej, gdzie mogliśmy zobaczyć ośrodek kontroli międzynarodowej stacji kosmicznej oraz dział mechatroniki i robotyki. W DLR tworzone są roboty, które w niedalekiej przyszłości mają zostać wykorzystane podczas misji kosmicznych.

W piątym, i zarazem ostatnim dniu naszej wyprawy, znaleźliśmy się na samym południu Niemiec, w firmie ifm Electronic, gdzie poznawaliśmy zagadnienia z zakresu: czujników, elementów fieldbus oraz kontrolerów, które są kluczowe w procesie budowy zaawansowanych i zautomatyzowanych linii produkcyjnych związanych z trendami w przemyśle 4.0. Firma ifm Electronic jest jednym z wiodących producentów rynku przemysłu 4.0. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć linie produkcyjne oraz biura badań i rozwoju. Każdy z uczestników wziął również udział w prezentacji z dziedziny zarządzania projektami. Ostatnim punktem tego dnia była podróż do Friedrichshafen i zwiedzenie Zeppelin Museum Friedrichshafen GmbH – muzeum technologii sterowców, gdzie mogliśmy zobaczyć fragmenty oryginalnego Hindenburga – największego w historii sterowca pasażerskiego - i sztukę inspirowaną lotnictwem.

Tysiące pokonanych kilometrów to nie tylko zwiedzanie firm oraz  poznawanie i kontakt z technologią. To też integracja, cenne zdobywanie kontaktów, możliwość nawiązania współpracy i obcowanie z niemiecką kulturą. Mamy za sobą kolejne potężne doświadczenie.


Marcin Pakuła  

IEEE Elblag Student Branch


Data publikacji: 12 grudnia 2018

Powiązane artykuły

Przewiń do góry