Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
"Elblążanki"

Zaproszenie na promocję książki "Elblążanki" Agnieszki Kopczyńskiej

Stowarzyszenie „Alternatywni” oraz Biblioteka Elbląska zapraszają w środę, 12 grudnia, o godz. 18.00 do sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na spotkanie promujące debiutancką książkę Agnieszki Kopczyńskiej „Elblążanki”. O czym będzie? O Elbingu/Elblągu, kobietach, równouprawnieniu, wychowaniu i oczywiście historii.

Autorka, absolwentka min. PWSZ w Elblągu, zaprosiła do swoistej rozmowy osiem niezwykłych kobiet, które były lub są w pewien sposób z Elblągiem związane. Każda z nich jest wyjątkową osobowością i ma swoją (czasem niełatwą) historię. Choć ich dyskusje odbywały się przy hipotetycznej kawie, nie brakuje tam trudnych dla kobiet tematów. Przyjdź i zobacz, co mają do powiedzenia byłe, obecne, a może nawet przyszłe mieszkanki Elbląga. Być może będzie to dla Ciebie również okazja, by opowiedzieć swoją historię lub chociaż zastanowić się nad miejscem, w którym teraz jesteś. „Elblążanki” to książka o kobietach, ale nie tylko dla nich. To propozycja wyjątkowa, ambitna, poruszająca i budząca refleksje."- pisze Dominika Lewicka-Klucznik, redaktorka książki.

Agnieszka Kopczyńska urodziła się w 1983 roku w Elblągu. Ukończyła filologię germańską w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, która rozpaliła w niej miłość do komunikacji interkulturowej i języka niemieckiego. Kolejnym krokiem kształcenia było kulturoznawstwo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i studia podyplomowe.

Od lat związana z dydaktyką, tłumaczeniami, a także budowaniem relacji polsko-niemieckich - przede wszystkim w wymiarze lokalnym. Jej przygoda z tym dialogiem rozpoczęła się jeszcze podczas studiów językowych w PWSZ w Elblągu  i trwa do dziś. Weszła we współpracę ze stowarzyszeniami niemieckimi, z którymi zrealizowała kilka projektów.

Współpracowała z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu w realizacji projektu "Świadectwa. Historia w twarzach - twarze historii" (Świadectwa. Dawny Elbląg i okolice.). Przeprowadzała wywiady z Niemkami i Niemcami pochodzącymi z Elbląga i okolic, utrzymywała z nimi pozytywne relacje, koordynowała przepływ informacji ze strony niemieckiej. Publikowała w czasopismach tworzonych przez osoby związane z byłymi Prusami Wschodnimi i Zachodnimi, promując tym samym wiedzę o współczesnym Elblągu wśród jego byłych mieszkańców.

Współpracuje również ze Stowarzyszeniem Alternatywni przy organizacji wydarzeń kulturalnych, ich promocji oraz przy prowadzeniu spotkań autorskich z literatami. Ma za sobą publikacje tekstów w tytułach regionalnych i ogólnopolskich: "Akant", "Regiony", "Tygiel", "Świadectwo", antologie pokonkursowe i antologia Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego, "Prowincja".

Rozmowę z autorką książki poprowadzi Dominika Lewicka-Klucznik.

Spotkanie odbędzie się w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej (ul. św. Ducha 3-7).

Książka “Elblążanki” została wydana w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg.


Data publikacji: 06 grudnia 2018

Przewiń do góry