Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

10 porad dla maturzystów - Matura 2023

Przedstawiamy wam 10 najważniejszych porad dla osób przygotowujących się do matury:


1. Rozpoczęcie nauki to połowa sukcesu

Pamiętaj, że samo rozpoczęcie nauki to już sukces. Gdy już podejmiesz decyzję aby przysiąść do książek oraz notatek to możesz mieć pewność, że coś z tej nauki w głowie zostanie. Postaraj się tylko o późniejszą regularność oraz sumienność a będziesz na właściwej drodze do pełnego sukcesu na maturze.


2. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie psychiczne jest podstawą. Jeżeli już na etapie przygotowań do matury będziemy mieli negatywne podejście do nauki to nie ma szans żeby była ona efektywna. Postaraj się nie zrażać nawet początkowymi trudnościami i cały czas myśl pozytywnie.


3. Ustal jasne cele

Jasno określone cele przydadzą Ci się na każdym etapie przygotowań maturalnych. Warto poświęcić czas aby je dobrze zaplanować, tak aby były przejrzyste oraz realne do zrealizowania. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której mamy do przerobienia bardzo dużą ilość materiału w krótkim czasie.

 

4. Otoczenie ma duży wpływ na jakość nauki

Sprawa niby tak błaha jak miejsce, w którym się uczymy ma znaczący wpływ na nasz stopień skupienia i odprężenia, a przez to na efektywność nauki. Postaraj się aby miejsce, w którym się uczysz było dostosowane do twojego nastroju i charakteru oraz żeby nie odwracało uwagi od samej nauki.


5. Dobra organizacja czasu jest niezbędna

Właściwa organizacja czasu przeznaczonego do nauki to sprawa kluczowa. Musisz pamiętać, że właściwe zarządzanie czasem zaprocentuje nie tylko w przypadku przygotowań maturalnych ale również w trakcie późniejszych studiów oraz pracy.

 


6. Wybierz technikę nauki najlepszą dla siebie

Istnieje duża ilość sposobów na naukę ale najlepszą możesz wybrać tylko przez metodę prób i błędów. Postaraj się spróbować każdej z wymienionych przez nas technik oraz określ dzięki której najszybciej udało Ci się przyswoić uczone informacje.


7. Sprawdź swój typ osobowości

Jeżeli masz problem z doborem odpowiedniej techniki nauki dla Ciebie postaraj się określić swój typ osobowości. Pamiętaj że wzrokowiec ma całkowicie inne podejście do nauki niż osoba, dla której najważniejsze są słyszane informacje. Postaraj się aby osobowość działała na twoją korzyść.

 

8. Korzystaj z mnemotechnik

Korzystaj ze wszystkich możliwości aby jak najbardziej zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik z egzaminu maturalnego. Techniki zapamiętywanie mogą w tym znacząco pomóc, polepszając twoją pamięć oraz umożliwiając zapamiętanie szczegółów z przerabianego materiału.


9. Pamiętaj o zdrowym trybie życia

Nawet pomimo wytężonej nauki nie możesz zapomnieć o zdrowej, dobrze zbalansowanej diecie oraz aktywności fizycznej. W trakcie uczenie co godzinę zrób sobie przerwę, którą poświęcisz na zaczerpnięcie świeżego powietrze czy też uzupełnienie witamin i kalorii. Unikaj wszelkiego rodzaju stymulantów, które tylko czasowo nas pobudzają a na dłuższą metę szkodzą.


10. Nie stresuj się

Stres jest złym doradcą dlatego w okresie przedmaturalnym postaraj się nie stresować i nie podejmować impulsywnych decyzji. Pamiętaj, że nauka idzie nam dużo lepiej gdy jesteśmy odprężeni a regularność nauki oraz wiedza, że aktywnie przygotowujesz się do matury pozwoli Ci zachować trzeźwość umysłu oraz zmniejszy poziom stresu związany ze zbliżającym się egzaminem.

Przewiń do góry