Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Wykład o cyberbezpieczeństwie „Wojna informacyjna – operacje informacyjne”

14 marca br. w  ANS w Elblągu odbył się wykład  dotyczący cyberbezpieczeństwa „Wojna informacyjna – operacje informacyjne”, który poprowadził Ppor Bartosz Głowacki z Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa.

Spotkanie było organizowane w ramach CYBER.MIL.PL - programu realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni.

Wykład miał na celu przedstawienie uczestnikom zagadnień związanych z operacjami informacyjnymi, które stanowią istotny element działań informacyjno-psychologicznych oraz zrozumienie struktury, modeli zastosowania, technik i procedur, które leżą u podstaw zdolności sił zbrojnych do prowadzenia wojny informacyjnej.

Operacje informacyjne są nieustannie obecnym narzędziem skierowanym na bezpieczeństwo państwa. Głównym celem wykładu jest zaznajomienie uczestników z kwestiami bezpieczeństwa w obszarze informacyjnym oraz przedstawienie modeli rozpoznania i przeprowadzania operacji informacyjnych w infosferze, szczególnie w wirtualnym wymiarze środowiska informacyjnego, włączając w to cyberataki.

Dodatkowo, zostały omówione podstawowe definicje związane z socjotechnikami oraz przykładowe działania socjotechniczne, które mają na celu manipulację użytkownikami w celu przejęcia kontroli nad urządzeniami elektronicznymi z dostępem do Internetu.

 


Data publikacji: 15 marca 2024

Przewiń do góry