Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
W mennonickim klimacie - spotkanie z pisarką

W mennonickim klimacie - spotkanie z pisarką

10 maja o godz. 13.00 zapraszamy na spotkanie autorskie pod tytułem „W mennonickim klimacie” z Sylwią Kubik - pisarką z Powiśla.
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece ANS w Elblągu w oddziale BU2 przy ul. Czerniakowskiej w ramach obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Pisarka opowie o swojej najnowszej powieści zatytułowanej „Mennonitka i hrabia” jedynej na świecie powieści o mennonitach.

Mennonici stanowią zamkniętą społeczność, do której niechętnie wpuszczają obcych. Żyją wiarą, pracą i zasadami przekazywanymi od pokoleń. Opuścili swą ojczyznę dla tej wiary i chronią ją jak najcenniejszego skarbu.
Wszystko się zmienia podczas zimowej śnieżycy, gdy jeden z mennonitów znajduje na drodze sanie z przysypanymi śniegiem ludźmi. Udziela im schronienia, tym samym otwierając dom dla obcych. Jeden z nich okazuje się polskim hrabią, który w opiekującej się nim Gretchen dostrzega to, czego szukał przez całe życie.
Czy dziewczyna odwzajemni jego zainteresowanie? Czy możliwe będzie połączenie polskiej szlachty z mennonickim chłopstwem? Co wygra? Uczucie czy konwenanse?
Sylwia Kubik zabiera nas do świata mennonitów - pełnego tajemnic, sztywnych zasad i reguł - pokazując, jak bardzo ich rzeczywistość może różnić się od tej, którą znamy.

SYLWIA KUBIK
Przez koleżanki po piórze określana jako Pani Burza. Jeśli się w coś angażuje, to robi to całym sercem. Tak też jest u niej z pisaniem. Tworzy powieści osadzone w wiejskich klimatach, słowem pokazując otaczającą ją rzeczywistość. Kocha las, kwiaty, gotowanie i historię. Jej opowieści relaksują, a zawarte w nich ciekawostki historyczne na długo zapadają w pamięć.
Powieść autorki "Miłość pod naszym niebem" została uznana za Książkę Roku 2020 w kategorii: proza polska. Za aktywne promowanie regionu otrzymała tytuł Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura, Osobowość Roku 2020 w kategorii Kultura, Ambasadorka Kultury Pomorza 2022 w kategorii literatura, Stypendystka Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w kategorii kultura.

 

 

 


Data publikacji: 07 maja 2023

Przewiń do góry