Czas trwania studiów
3 lata (sześć semestrów)
Opłata za studia
bezpłatne
Poznaj korzyści studiowania na kierunku logopedia
Dzięki licencjackim studiom I stopnia na kierunku Logopedia ogólna i kliniczna zdobędziesz szereg umiejętności i kompetencji. Zostaniesz wyposażony w praktyczną wiedzę, która pozwoli Ci podjąć pracę zaraz po ukończeniu studiów.
Jak to możliwe? Przekonaj się, co wyróżnia nasze studia na tle innych uczelni:
Gdzie praca po logopedii ogólnej i klinicznej?
Kierunek Logopedia ogólna i kliniczna powstał przy współpracy z najlepszymi specjalistami, aby wyposażyć naszych absolwentów w praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne w zawodzie logopedy. Z łatwością znajdziesz pracę m.in. w:
- przedszkolach
- żłobkach
- szkołach podstawowych
- poradniach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
Zapotrzebowanie na logopedów ciągle rośnie! Z badań wynika, że co drugi uczeń klasy I szkoły podstawowej wymaga pomocy logopedycznej, a ponad 50% dzieci ma różnego rodzaju zaburzenia mowy
Po studiach I stopnia na kierunku logopedia możesz od razu podjąć pracę jako logopeda lub kontynuować edukację na studiach logopedycznych II stopnia w PWSZ w Elblągu, gdzie nie tylko rozwiniesz dotychczas zdobyte umiejętności, ale również zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu neurologopedii!
Praktyczny wymiar studiów
Poczuj praktyczny wymiar studiowania – praktyka, realizowana w kolejnych pięciu semestrach studiów, da Ci niepowtarzalną szansę zdobycia doświadczenia i umiejętności!
Praktyka, to najlepszy okres, abyś zapoznał się z realiami pracy w zawodzie. Studenci kierunku logopedia odbywają praktyki m.in. w szkołach podstawowych, ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Wykładowcy praktycy
Najlepsi specjaliści wchodzą w skład naszej kadry akademickiej, a ich wiedza i doświadczenie są na bieżąco wykorzystywane w doskonaleniu programów kształcenia.
Znaczna część kadry to wykładowcy-praktycy.
Dzięki małej liczbie studentów w grupie, będziesz miał dobry i szybki kontakt z wykładowcą. Komunikacja za pośrednictwem USOSa- elektronicznego dzienniczka jest bardzo dobrze oceniana i dogodna dla studentów.
Czego nauczysz się w trakcie studiów?
Zostając absolwentem logopedii studiów I stopnia zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z zakresu m.in.: psychologii, pracy pedagogicznej z osobami niepełnosprawnymi, terapii pedagogicznej w logopedii, czy też metodyki postępowania logopedycznego w wybranych zaburzeniach mowy. Dzięki długoterminowej praktyce zawodowej pogłębisz wiedzę zdobytą w toku studiów. W czasie studiów zdobędziesz umiejętności z zakresu:
- przeprowadzania zajęć z zakresu pedagogiki logopedycznej
- przeprowadzania badań przesiewowych i pełnych badań logopedycznych dzieci i uczniów
- korygowania zaburzeń mowy podczas indywidualnej pracy z dzieckiem i rodzicem
- dokonywania doboru metod i technik oraz pomocy logopedycznych stosowanych w terapii zaburzeń mowy
- projektowania własnych pomocy logopedycznych
W programie studiów na kierunku logopedia znajdziesz takie przedmioty jak np.:Terapia pedagogiczna w logopedii, Profilaktyka logopedyczna, Elementy psychologii rozwojowej i klinicznej, Biomedyczne podstawy logopedii, Psycholingwistyka rozwojowa, Praca pedagogiczna z osobami niepełnosprawnymi, Emisja głosu i dykcja, Metodyka postępowania logopedycznego w wybranych zaburzeniach mowy.
Koła zainteresowań
Jako że studia to oczywiście nie tylko praktyka i nauka, naszym studentom kierunku logopedia dajemy możliwość rozwijania swoich pasji w Studenckim Kole Naukowym Młodych Logopedów, gdzie:.
- pogłębisz swoją wiedzę z zakresu logopedii oraz zdobędziesz dodatkowe umiejętności niezbędne w warsztacie każdego logopedy
- będziesz prowadzić badania dotyczące mowy, jej kształtowania się, stymulowania rozwoju, logopatologii
Jak się studiuje logopedię?
Zapotrzebowanie na logopedów ciągle rośnie! Z badań wynika, że co drugi uczeń klasy I szkoły podstawowej wymaga pomocy logopedycznej, a ponad 50% dzieci ma różnego rodzaju zaburzenia mowy
dr Iwona Maria Kijowska, prof. Uczelni, logopeda
Są to studia mocno bogate dydaktycznie. Zdobyta wiedza jest wielka, co przekłada się na nowe kwalifikacje i umiejętności. Praktyki, które odbywałam w czasie studiów były wspaniałe i pozwoliły mi zdobyć bogate doświadczenie. Czuję się bardzo dobrze przygotowana do pracy w zawodzie logopedy
Marzena, absolwentka logopedii
Praktykami obejmujemy studentów kierunków pedagogicznych, w szczególności przygotowujących się do pracy w zawodzie logopedy. Prezentowana przez studentów i słuchaczy podczas praktyk wiedza teoretyczna weryfikowana była w kontakcie z klientami naszej Poradni. Ich kompetencje mają niewątpliwie wysoką wartość. Studenci sumiennie wykonywali przydzielone im zadania, wykazując umiejętność łączenia wiedzy teoretycznej z bezpośrednią pracą z dziećmi.
mgr Joanna Żbikowska, Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna nr 2 w Elblągu
Nowoczesna infrastruktura
W budynku, w którym odbywają się zajęcia, znajduje się również biblioteka oraz czytelnia, które zapewniają dostęp do fachowej literatury z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz prenumeratę wielu branżowych specjalistycznych czasopism.
Zobacz wirtualny spacer po Instytucie Pedagogiczno-Językowym
W przerwach między zajęciami odpoczniesz i zrelaksujesz się w naszej Strefie Chill.
Posiadamy własny Dom Studencki zlokalizowany w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie parku oraz posiadający dogodne połączenie komunikacyjne z Uczelnią. To nowoczesny budynek z siłownia i sauną, który zapewni Ci komfortowe warunki mieszkania w miłej atmosferze.
Jak dostać się na logopedię? - progi punktowe
Podstawą wpisania na listę studentów jest u uczelniany wskaźnik rekrutacyjny W obliczany ze wzoru: 0,85 *P1 + 0,15 *P2,
gdzie P1, P2 – są to punkty za przedmioty maturalne:
- język polski (P1)
- język obcy (P2)
W ramach kierunku logopedia warunkiem wstępnym wyliczenia wskaźnika „W” jest pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej oceniającej sprawności artykulacyjne kandydata.
W przypadku nowej matury w obliczeniu W uwzględnia się wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego, gdzie wynik procentowy jest równy liczbie punktów. Liczba punktów „P” jest wyznaczana według jednego z następujących wariantów i jest równa:
- liczbie punktów za egzamin zdawany wyłącznie na poziomie podstawowym,
- sumie punktów uzyskanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym,
- podwojonej liczbie punktów za egzamin zdawany na poziomie rozszerzonym (w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości nie są podawane dodatkowo punkty za poziom podstawowy),
- podwojonej liczbie punktów w przypadku egzaminów, dla których nie były przewidziane dwa poziomy.
Liczba miejsc:
20 osób - zapewniamy zajęcia w małych grupach!
Opłaty:
Za te studia w ANS w Elblągu nic nie płacisz!