Studia na specjalności dziennikarstwo i nowe media gwarantują solidne wykształcenie, co przełoży się na pewne zatrudnienie w zawodzie dziennikarza.
Jeśli chcesz pracować w mediach, ale także we wszystkich innych miejscach, gdzie niezbędna jest wiedza o mechanizmach komunikacji medialnej, dająca szerokie możliwości rozwoju w branży medialnej i PR oraz nie boisz się nowych wyzwań - to ten kierunek jest dla Ciebie!
Kierunek filologia polska, specjalność: dziennikarstwo i nowe media powstał przy współpracy z najlepszymi specjalistami ze środowiskiem branży dziennikarskiej, aby wyposażyć naszych absolwentów w praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne w zawodzie dziennikarza. Z łatwością znajdziesz pracę m.in. w:
redakcjach, portalach internetowych, firmach regionu
urzędach
instytucjach użyteczności publicznej
stacjach telewizyjnych, radiowych
wydawnictwach
ośrodkach badań opinii społecznej i rynku
biurach prasowych
instytucjach kulturalnych i artystycznych
agencjach marketingowych, reklamowych
działach promocji i public relations
działach marketingu w przedsiębiorstwach
lub jako freelancer podejmujący pracę na zlecenia innych firm
Praktyczny wymiar studiów
Poczuj praktyczny wymiar studiowania – praktyka, realizowana w kolejnych pięciu semestrach studiów, da Ci niepowtarzalną szansę zdobycia doświadczenia i umiejętności!
Praktyka to dobry okres, abyś zapoznał się z realiami pracy w zawodzie. Studenci kierunku filologia polska, specjalność: dziennikarstwo i nowe media odbywają praktyki m.in. w redakcjach, portalach internetowych, stacjach telewizyjnych, radiowych, itp.
Wykładowcy praktycy
Najlepsi specjaliści wchodzą w skład naszej kadry akademickiej, a ich wiedza i doświadczenie są na bieżąco wykorzystywane w doskonaleniu programów kształcenia.
Znaczna część kadry to wykładowcy-praktycy.
Dzięki małej liczbie studentów w grupie, będziesz miał dobry i szybki kontakt z wykładowcą. Komunikacja za pośrednictwem USOSa- elektronicznego dzienniczka jest bardzo dobrze oceniana i dogodna dla studentów.
Czego nauczysz się w trakcie studiów?
Zostając absolwentem filologii polskiej, specjalność: dziennikarstwo i nowe media zdobędziesz wszechstronne wykształcenie, będziesz dobrze przygotowany do samodzielnej pracy w nowoczesnych mediach w obszarze szeroko rozumianego mediaworkingu. Dzięki praktyce zawodowej pogłębisz wiedzę zdobytą w toku studiów, a także zdobędziesz umiejętności z zakresu:
stosowania terminologii literaturoznawczej, językoznawczej i medialnej w wypowiedziach ustnych i pisemnych
redagowania rozmaitych tekstów prasowych, w tym tekstów informacyjnych (sygnał, news, wzmianka, zapowiedź, notatka, sprawozdanie, artykuł informacyjny, sylwetka), krótkich komentarzy i recenzji;
gromadzenia i przetwarzania informacji dla potrzeb opracowania konkretnego tematu
pracy i współdziałania w grupie i z grupą, przyjmując w niej różne role.
W programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak np.:Wiedza o kulturze, Podstawy komunikacji audiowizualnej, Warsztaty z teorii literatury, Gatunki dziennikarskie, Media lokalne w dobie Internetu, WordPress – warsztaty, Język reklamy i copywriting, Organizacja pracy zespołu dziennikarskiego
Jak się studiuje?
Od najbliższego roku akademickiego student tej specjalności będzie miał możliwość korzystania z nowoczesnej pracowni dziennikarskiej, umożliwiającej nabycie specjalistycznych umiejętności zawodowych dziennikarza prasowego, radiowego, telewizyjnego, internetowego, mediów społecznościowych. Powstające studio radiowo-telewizyjne jest wyposażone m.in. w nowoczesny sprzęt i narzędzia do montażu materiałów audiowizualnych, co pozwoli w sposób praktyczny przygotować się do wyzwań czekających przyszłego dziennikarza
mgr Rafał Gruchalski, wykładowca specjalista Instytutu Pedagogiczno-Językowego, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portEL.pl
Nowoczesna infrastruktura
W budynku, w którym odbywają się zajęcia, znajduje się również biblioteka oraz czytelnia, które zapewniają dostęp do fachowej literatury z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz prenumeratę wielu branżowych specjalistycznych czasopism.
W przerwach między zajęciami odpoczniesz i zrelaksujesz się w naszej Strefie Chill.
Posiadamy własny Dom Studencki zlokalizowany w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie parku oraz posiadający dogodne połączenie komunikacyjne z Uczelnią. To nowoczesny budynek z siłownia i sauną, który zapewni Ci komfortowe warunki mieszkania w miłej atmosferze.
Jak dostać się na studia? - progi punktowe
Podstawą wpisania na listę studentów jest uczelniany wskaźnik rekrutacyjny W obliczany ze wzoru:W = 0,85 *P1 + 0,15 *P2, gdzie P1, P2 – są to punkty za przedmioty maturalne:
język polski (P1)
język obcy (P2)
W przypadku nowej matury w obliczeniu W uwzględnia się wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego, gdzie wynik procentowy jest równy liczbie punktów. Liczba punktów „P” jest wyznaczana według jednego z następujących wariantów i jest równa:
liczbie punktów za egzamin zdawany wyłącznie na poziomie podstawowym,
sumie punktów uzyskanych na poziomie podstawowym i rozszerzonym,
podwojonej liczbie punktów za egzamin zdawany na poziomie rozszerzonym (w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości nie są podawane dodatkowo punkty za poziom podstawowy),
podwojonej liczbie punktów w przypadku egzaminów, dla których nie były przewidziane dwa poziomy.
Liczba miejsc:
25 osób - zapewniamy zajęcia w małych grupach!
Opłaty:
Za te studia w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu nic nie płacisz!