Historia działalności Teatru Akademickiego sięga 2005 roku. Pierwszym opiekunem zespołu była Elżbieta Organowska. W 2006 roku, specjalnie na potrzeby Teatru, w Domu Studenckim nr 2 przy ul. Wspólnej powatala profesjonalnie wyposażona sala teatralna. Sala ma 125 m2 powierzchni i dysponuje 120 miejscami siedzącymi. Na zapleczu znajduje się profesionalne studio reżyserskie, z ktorego można sterować oświetleniem i nagłośnieniem. Do kompleksu teatralnego należą również dwie garderoby oraz pomieszczenie kuchenno-socjalne.

Do 2008 roku Teatr działał pod nazwą ABATON i aktywnie uczestniczył w kulturalnym życiu Elbląga poprzez udział w festiwalach oraz konkursach, wystawiając wyreżyserowane przez siebie spektakle, tj. Wyliczanka, 4 kolory love story, Co się zdarzyło w Muzeum Nakryć Głowy?, Serenada. Aktorzy Teatru ABATON uczestniczyli także w akcjach na rzecz elbląskich dzieci, organizowanych przez Radę Studentów PWSZ w Elblągu, np. spotkania mikołajkowe, oraz organizowali spektakle dla młodzieży ponadgimnazjalnej. 

W 2013 roku, po krótkiej przerwie, Teatr wznowił swoją działalność. Studenci podczas zajęć teatralnych, prowadzonych przez aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Lesława Ostaszewicza, biorą udział w różnorodnych warsztatach technik teatralnych, pracują nad dykcją i wymową, a także przygotowują własne spektakle.